Nie reagujesz - akceptujesz

Nie reagujesz - akceptujesz: Ujął pijanego kierowcę

Świadek ujął podejrzanie zachowującego się mężczyznę, kierującego dostawczym fiatem ducato. Mieszkaniec Zabrza zadzwonił pod numer alarmowy, wezwał policję, po czym przekazał jej zatrzymanego. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało, że był on pijany – wydmuchał prawie 2,3 promila.

Do zdarzenia doszło wczoraj w godzinach rannych  na ul. Kujawskiej w Gliwicach. Mieszkaniec Zabrza był świadkiem dziwnego zachowania kierowcy fiata. Podejrzewając, że mężczyzna może być pijany, jechał za nim, obserwował go, po czym korzystając z okazji zatrzymał i uniemożliwił mu dalszą jazdę. Dzielny zabrzanin ujął 62-latka i wezwał patrol.

Badanie alkomatem wykazało, że miał w organizmie prawie 2,3 promila alkoholu. Za jazdę „na podwójnym gazie” grozi mu teraz do dwóch lat za kratami. Stracił już prawo jazdy.
Ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243. Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać policji.
Policjanci apelują, aby reagować na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, dzwoniąc pod numer 112, może powiadomić najbliższą jednostkę policji o niepokojącym zdarzeniu. Mundurowi sprawdzą wszystkie sygnały.
Świadek sobotniego zdarzenia wykazał się wzorową obywatelską postawą. Tego się już nie dowiemy, ale, być może, dzięki jego czujności skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierującego nie zakończyło się czyjąś tragedią.


 

Powrót na górę strony