Czy czujesz się bezpiecznie w swoim otoczeniu?
Pod takim tytułem debatę skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta i powiatu przeprowadzili policyjni profilaktycy. Celem inicjatywy była ocena osiągniętych rezultatów i realizacji wniosków sformułowanych przez młodzież podczas zeszłorocznego spotkania, a także ustalenie nowych oczekiwań co do sposobu działań policji w zakresie zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Debata ponownie odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach przy ul. Wróblewskiego.
W spotkaniu uczestniczyło 31 uczniów z 10 gliwickich szkół średnich. Podczas debaty omówiono prezentację związaną z policyjnymi statystykami oraz problemy zgłoszone przez młodzież w ankiecie. Dyskutowano także o realizacji wniosków z zeszłorocznej debaty oraz podjętych już czynnościach w tym zakresie.
Dodatkowo funkcjonariusze z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KMP Gliwice przybliżyli uczniom zasady działania aplikacji Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczyli, że to ważne narzędzie powstało w celu lepszego komunikowania się społeczeństwa z policją. Następnie rozpoczęli najważniejszy punkt spotkania, czyli dyskusję.
Młodzież ponownie zwróciła uwagę na niektóre problemy poruszane podczas debaty w roku 2017 oraz zgłosiła nowe, niżej wymienione problemy:
- - zagrożenia wynikające z mowy nienawiści,
- - brak monitoringu w mniejszych miejscowościach powiatu,
- - zbyt nachalne zachowanie ze strony niektórych pasażerów komunikacji miejskiej (odebrane przez młodzież jako akty chuligańskie i molestowanie),
- - brak odpowiedniego doświetlenia parków i alejek (miejsc najbardziej zagrożonych dla młodzieży),
- - zbyt mała ilość przejść dla pieszych w centrum Gliwic,
- - zaniedbane oznakowanie poziome przejść dla pieszych w rejonach skrzyżowań w powiecie,
- - niewystarczająca edukacja społeczeństwa w zakresie obowiązków służb i instytucji działających na terenie miasta oraz powiatu w zakresie poprawy bezpieczeństwa.