WIADOMOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdarzyło się na drogach

Data publikacji 28.12.2009

Jak w każdy poniedziałek, publikujemy dla Państwa informacje statystyczne z naszych dróg. Poniższe dane powinny skłonić nas do refleksji.

Jak w każdy poniedziałek, publikujemy dla Państwa informacje statystyczne z naszych dróg. Poniższe dane powinny skłonić nas do refleksji.
W ubiegłym tygodniu na drogach Gliwic i powiatu gliwickiego miało miejsce: 11 wypadków drogowych, w których 11 osób zostało rannych. W ciągu 7 dni odnotowaliśmy 67 kolizji drogowych. Policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych kierowców.

Statystyka z poprzedniego poniedziałku :
Wypadki - 7
Ranni - 8
Kolizje - 88
Zatrzymani nietrzeźwi kierowcy - 8

 

 

Przypominamy, że duża liczba zdarzen dorogowych powoduje sytuacje w której uczestnicy drobnych stłuczek ... muszą czekać.

Praca policjanta, który przyjeżdża na miejsce zdarzenia drogowego nie konczy się, w momencie obsłużenia kolizji czy zdarzenia. Sporządzenie dokumentacji pokolizyjnej, a tym bardziej powypadkowej zajmuje duzo czasu.


Pamiętajmy o tym, iż nie zawsze trzeba wzywać policję.
Gdy dochodzi do kolizji i zjawia się policja zwykle oznacza to, że sprawca kolizji może być ukarany mandatem za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego czym jest kolizja a czym jest wypadek.
Kolizja - ucierpiały tylko samochody, a ich kierowcy i pasażerowie nie odniesli obrażeń. W takim przypadku nie jest wymagana obecność policji.
Wypadek - ucierpieli ludzie, są ranni lub zabici.

Często przy kolizji wystarczy oświadczenie
Firmy ubezpieczeniowe w przypadku kolizji nie żądają protokołów policyjnych, zatem nie trzeba wzywać policjantów, gdy przydarzy się nam stłuczka - Jeżeli sytuacja jest jasna, okoliczności bezsporne, sprawca przyznaje się do winy, to wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie i na tej podstawie wystąpić do firmy ubezpieczeniowej o wypłatę odszkodowania za poniesione straty.
W sytuacjach wątpliwych, gdy żadna ze stron nie poczuwa się do winy, lepiej jednak jest wezwać policję.

 Policja radzi aby w przypadkach mniejszych stłuczek, przy braku watpliwości co do winy oraz przy bezspornych okolicznościach zdarzenia nie wzywać patrolu policyjnego a spisać oświadczenia, które jest wystarczającym dokumentem dla zakładów ubezpieczeniowych. Takie rozwiązanie, przy dużej ilości zdarzeń drogowych spowoduje, iż nie bedziemy narażeni na wydłużony czas oczekiwania na patrol policyjny.
Napisz oświadczenie (jeśli jesteś sprawcą kolizji) lub zażądaj oświadczenia od sprawcy kolizji
sprawdź, czy w oświadczeniu występują wszystkie niezbędne dla ubezpieczyciela informacje
Wzór najprostszego oświadczenia o spowodowaniu kolizji:
Ja ............ zamieszkały w ............ legitymujący się dowodem osobistym ............ kierując pojazdem ............ nr rej. ............ doprowadziłem w dniu ............ do kolizji (podać przyczynę) z pojazdem ............ nr rej. ............, prowadzonym przez ............ zamieszkałego w ............. Do zdarzenia doszło w.......,.
Posiadam prawo jazdy kat ............ wydane przez ............w ............ Jestem ubezpieczony w ............, również w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia auto-casco i posiadam polisę nr ............
Czytelne podpisy uczestników kolizji.

Powrót na górę strony