Legitymowanie
Wyniki policyjnych legitymowań bywają różne. W czasie sprawdzania w bazach danych często okazuje się, że legitymowany jest poszukiwany listem gończym, bywa i tak...
Wyniki policyjnych legitymowań bywają różne. W czasie sprawdzania w bazach danych często okazuje się, że legitymowany jest poszukiwany listem gończym, bywa i tak...
Wczoraj o godz. 18:17, na ul. Kormoranów w Gliwicach, policyjny patrol podczas legitymowania 18-letniego mieszkańca Gliwic zainteresował się telefonem komórkowym, który posiadał przy sobie legitymowany. Sprawdzenie w policyjnej bazie wykazało, że telefon Nokia N 70 pochodzi z przestępstwa rozboju. Telefon zabezpieczono do prowadzonej sprawy. Policyjni śledczy wyjaśnią w jaki sposób telefon znalazł się w posiadaniu nastolatka, oraz ustalą jego ewentualną rolę w przestępstwie. Postępowanie prowadzi Wydział Kryminalny Komisariatu I Policji w Gliwicach.
Najogólniejszą podstawę prawną legitymowania znaleźć można w ustawie o Policji, według której policjanci wykonujący czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe mają prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości.
Przepisem wykonawczym wskazanej Ustawy jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17.09.1990r. w sprawie trybu legitymowania, zatrzymywania, dokonywania kontroli osobistej oraz przeglądania bagażu i sprawdzania ładunku przez policjantów (Dz. U. nr 70, poz. 409 wraz z późniejszymi zmianami). Zgodnie z tym rozporządzeniem:
Policjant ma prawo legitymowania osób, gdy ustalenie ich tożsamości jest niezbędne do wykonania czynności służbowych, a w szczególności w celu:
-identyfikacji osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,
-ustalenia świadków zdarzenia powodującego naruszenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
-wykonania polecenia wydanego przez sąd, prokuratora, organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego,
-identyfikacji osób wskazanych przez pokrzywdzonych jako sprawców przestępstw lub wykroczeń,
-poszukiwania osób zaginionych lub ukrywających się przed organami ścigania albo wymiarem sprawiedliwości.