Nasze ćwiczenia strzeleckie
Gliwiccy policjanci dysponują na terenie miasta strzelnicą, na której doskonalą swoje umiejętności strzeleckie. Oprocz zajęć programowych, przeprowadzane są tam egzaminy strzeleckie dla funkcjonariuszy. Policjanci, którzy mają problem w wystrzelaniu odpowiedniej liczby punktów lub nie dają rady zmieścić się w wyznaczonym czasie muszą trenować... do skutku.
Gliwiccy policjanci dysponują na terenie miasta strzelnicą, na której doskonalą swoje umiejętności strzeleckie. Oprocz zajęć programowych, przeprowadzane są egzaminy strzeleckie dla funkcjonariuszy. Ci którzy mają problem w wystrzelaniu odpowiedniej liczby punktów lub nie dają rady zmieścić się w wyznaczonym czasie muszą trenować... do skutku.
Każdy funkcjonariusz Policji posiada służbową broń. Otrzymuje ją po pomyślnym zaliczeniu egzaminów z prawa jej użycia. Ma obowiązek nosić ją, kiedy pełni służbę. Na wyposażeniu indywidualnym kazdego policjanta jest broń krórka. Używane są P-64, P-83, jest sporo austriackich glocków i coraz więcej polsko-niemieckich waltherów P-99. Zdarzają się egzemplarze czechosłowackich pistoletów CZ.
Zaznaczyć warto, że policja dysponuje również bronią alarmową: karabinki automatyczne i broń długa. Osobny rozdział stanowi broń będąca na wyposażeniu pododdziałów antyterrorystycznych.
Tworzy się Policję jako umundurowaną i uzbrojoną formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego." To cytat z Ustawy o Policji. Już w pierwszym jej artykule jest mowa o uzbrojeniu Policji. Artykuł 17 Ustawy rozwija ten zapis - znajdziemy w nim zasady i przypadki użycia broni palnej przez policjantów.
Krótki przewodnik po naszej broni:
Walther P99 - niemiecki pistolet samopowtarzalny, produkowany na licencji w Polsce przez Fabrykę Broni "Łucznik" (dawne Zakłady Mechaniczne "Łucznik").
Pistolet Glock 17 - austriacka broń palna kalibru 9 mm parabellum, pistolet, który w kilku odmianach (19, 26) używany jest w Policji. Wyroby rodziny glock uchodzą za niezawodne. Są w nie wyposażeni policjanci pododdziałów antyterrorystycznych.
Pistolet P-83 - polska konstrukcja, pistolet bazujący na P-64. Ten sam kaliber, ale pojemniejszy magazynek (8 naboi). Używany w MO i Policji.
Pistolet P-64 - przez wiele lat podstawowy pistolet MO i Policji. Polska broń, popularna nazwa "CZAK" od nazwisk konstruktorów: Mieczysława Adamczyka, Witolda Czepukajtisa, Romualda Zimnego, Henryka Adamczyka i Stanisława Kaczmarskiego. Kaliber 9 mm makarow, pojemność magazynka - 6 naboi. Stopniowo wycofywany.
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 9.69 MB)