Zdarzyło się na drogach
Jak co tydzień, publikujemy dla Państwa informacje statystyczne z naszych dróg. Poniższe dane powinny skłonić nas do refleksji.
W ubiegłym tygodniu na drogach Gliwic i powiatu gliwickiego miało miejsce: 10 wypadków drogowych, w których 12 osób zostało rannych. W ciągu 7 dni odnotowaliśmy 85 kolizji drogowych. Policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierowców.
Jak co tydzień, publikujemy dla Państwa informacje statystyczne z naszych dróg. Poniższe dane powinny skłonić nas do refleksji.
W ubiegłym tygodniu na drogach Gliwic i powiatu gliwickiego miało miejsce: 10 wypadków drogowych, w których 12 osób zostało rannych. W ciągu 7 dni odnotowaliśmy 85 kolizji drogowych. Policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierowców.
Jeździsz rowerem? Poniżej przedstawiamy informacje, które przydadzą się każdemu cykliście.
Rower powinien być wyposażony:
1) z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;
3) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
4) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Oświetlenie Przód - światło STAŁE , Tył Stałe lub pulsujące.
Jazda po chodniku
Jazda rowerem po chodniku jest zabroniona i należy o tym pamiętać. Są jednak dwa wyjątki od tej reguły
a ) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub;
b ) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Czyli przykładowo w mieście musi być znak drogowy ograniczający prędkość do co najmniej 60 km/h
Jazda po alkoholu
Od 15 grudnia 2000 przestępcą jest zatrzymany przez policję kierowca, u którego zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dcm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg .
Kask
W Polsce nie ma obowiązku jazdy w kasku, jednak dziecko przewożone w foteliku musi mieć kask ( na głowie ) .
Dzieci do lat 10 mogą poruszać się na rowerze po chodnikach (także pod opieką rodziców). Do 18 roku życia do poruszania się po drogach publicznych konieczna jest karta rowerowa.
Kartę rowerową lub motorowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz ponadpodstawowej (art 97 ust. 2.). Podobnie jest w przypadku karty motorowerowej.
Dzieci do lat 7 wolno przewozić na rowerze w specjalnych siodełkach (fotelikach).
Nie wolno przewozić pasażerów na ramie, bagażniku itp.
Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych uprawnień do poruszania się na rowerze po drogach publicznych .
Do kierowania rowerem osoba powyżej 18 roku życia nie potrzebuje uprawnień.
Osoby poniżej 18 roku życia mogą kierować rowerem jedynie posiadając kartę rowerową . Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat:
1)rowerem - jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy;
2) motorowerem - jest karta motorowerowa lub prawo jazdy;
Poniżej 10 roku życia na rowerze dzieci mogą jeździć wyłącznie pod opieką osób starszych!
Kary za łamanie przepisów.
Wyprzedzanie na przejazdach dla rowerzystów lub bezpośrednio przed nimi 200zl 8pkt.
Niestosowanie się do znaku C-13 " droga dla rowerów „ - 100zł 1pkt.
Nieustąpienie, przez kierującego pojazdem, pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów 350zl 6pkt.
Nieustąpienie, przez kierującego pojazdem, pierwszeństwa rowerowi przy przejeżdżaniu przez drogę dla rowerów poza jezdnią 350zl 6pkt.
Zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu - także za nimi 100-300zl 1pkt.
Zatrzymanie pojazdu na drodze dla rowerów 100zl 1pkt