Dzielnicowi z gliwickiej „czwórki” zakończyli projekt edukacyjny
Policjanci dzielnicowi z IV komisariatu stworzyli projekt edukacyjny „Dziecko bezpieczne w sieci”. Przedsięwzięcie adresowane było do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych w dzielnicach Łabędy i Brzezinka, a pośrednio również do ich rodziców. Od marca do czerwca nasi mundurowi prowadzili zajęcia dpotyczące profilaktyki bezpieczeństwa, a w październiku rozstrzygnięto konkurs plastyczno-wokalny.
Dzieci i młodzież wychowują się obecnie w dobie powszechnie dostępnego internetu. „Sieć” jest dla nich czymś zupełnie naturalnym. Zauważalne są idące za tym faktem zagrożenia, związane z brakiem bezpośrednich relacji międzyludzkich oraz brakiem poczucia krzywdy wyrządzanej innym poprzez tzw. hejt. To z kolei prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. Dziecko przebywające w domu może być narażone na cyberprzemoc oraz stać się ofiarą przestępstw w sieci. Dlatego tak ważnym aspektem jest podnoszenie świadomości zarówno uczniów, jak i rodziców.
Autorem przedsięwzięcia edukacyjno-profilaktycznego gliwickiej Policji są sierż. sztab. Grzegorz Tomanek, wspólnie z koordynującymi działania komendantem komisariatu i kierownikiem rewiru dzielnicowych. Celem było promowanie zachowań pozbawionych przemocy oraz wyjaśnienie zjawiska hejtu. Przy okazji, podczas prelekcji i kończącej każde zajęcia dyskusji, zachęcano młodych ludzi do eliminowania agresji, objaśniano zagrożenia związane z niewłaściwymi treściami pojawiającymi się w przestrzeni wirtualnej. Projekt zakończył się w ubiegłym tygodniu rozstrzygnięciem konkursu plastyczno-wokalnego. Do konkursu wpłynęło wiele prac. Autorzy, podzieleni na dwie grupy wiekowe, wykazali się różnorodnością technik plastyczno-manualnych oraz dużą wiedzą na temat cyberzagrożeń. Warto zaznaczyć duże zaangażowanie w realizację projektu zespołu pedagogów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gliwicach. Uroczysta gala wręczenia nagród finalistom odbędzie się w grudniu. Nagrody dla uczestników ufundował Urząd Miejski w Gliwicach oraz Rada Osiedla Łabędy. Poniżej finałowy film, zrealizowany przez uczennicę jednej z łabędzkich podstawówek.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.17 MB)