WIADOMOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawo - to proste

Data publikacji 26.04.2013

Jedno z pytań kierowanych do policjantów brzmi: czy od osoby nietrzeźwej, której nietykalność została naruszona, policja przyjmie zgłoszenie? Odpowiedź brzmi: tak.

Jedno z pytań kierowanych do policjantów brzmi: czy od osoby nietrzeźwej, której nietykalność została naruszona, policja przyjmie zgłoszenie? Odpowiedź brzmi: tak.

 


Z praktycznego punktu widzenia wygląda to następująco. Policjant przyjmuje zgłoszenie o naruszeniu prawa. Już na miejscu funkcjonariusze wstępnie oceniają stan trzeźwości poszkodowanego oraz określająjego ewentualne obrażenia. Gdy osoba jest wystarczająco komunikatywna, wysłuchują jej relacji, potem ustalają sprawców. Pamiętajmy, że życie i zdrowie ludzkie to wartości najcenniejsze. Dlatego zawsze podlegają prawnej ochronie.


Poniżej wyjaśniamy cztery pojęcia z kodeksu karnego.


Naruszenie nietykalności cielesnej


Często spotykana sytuacja: sprawca zadaje cios, np. policzkuje pokrzywdzonego. Jeśli brak obrażeń, czyn ten jest co najmniej naruszeniem nietykalności cielesnej. Sprawcy grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Ponieważ naruszenie nietykalności ścigane jest z oskarżenia prywatnego, inicjatywa spoczywa w rękach pokrzywdzonego. Policja udzieli tylko sądowi informacji zebranych w czasie interwencji.


Spowodowanie uszczerbku na zdrowiu


Oceny w tym przypadku dokonuje biegły lekarz sądowy. Średni uszczerbek polega na naruszeniu czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, które trwają dłużej niż 7 dni, lekki to naruszenie lub rozstrój trwały, nie dłużej niż 7 dni.

 


Podstawę odpowiedzialności karnej sprawcy stanowi ustalenie, czy zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu narządu ciała lub organizmu poszkodowanego trwały dłużej niż 7 dni czy krócej. Nie ma to nic wspólnego z długością zwolnienia lekarskiego!
Po ustaleniu naruszenia czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni policja wszczyna dochodzenie z urzędu. Sprawcę czeka proces i wyrok karny.

Przykład:  Jeśli sprawca uderza pokrzywdzonego w nos i go łamie, mamy do czynienia ze spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu.


Pobicie


Art. 158. kk mówi, że pobicie to napaść przynajmniej dwóch osób na inną osobę. Charakterystyczna cecha: strona atakowana broni się przed atakiem, nie dąży jednak do starcia.

 

Bójka


Udział w bójce to uczestniczenie w starciu przynajmniej 3 osób, z których każda jest jednocześnie i napastnikiem, i napadniętym.

 

Przestępstwa pobicia i bójki ścigane są z urzędu, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku, gdy ich następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu (pozbawienie człowieka słuchu, wzroku, mowy, zdolności płodzenia lub inne ciężkie kalectwo), sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Gdy następstwem jest śmierć, karę określono w przedziale od roku do 10 lat.

Powrót na górę strony