Groźne znalezisko w wiejskim stawie - WIADOMOŚCI - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

WIADOMOŚCI

Groźne znalezisko w wiejskim stawie

Bawiące się niedaleko stawu w Boguszycach dzieci zauważyły w zbiorniku dziwny przedmiot. Powiadomiły właściciela terenu, a ten wezwał policję. W tej sytuacji wszyscy zachowali się wzorowo. Na miejsce przyjechali policjanci rozpoznania minersko-pirotechnicznego z KMP w Gliwicach i potwierdzili, że znalezisko to pochodzący z czasów II wojny światowej pocisk przeciwczołgowy. Pojawił się w skutek obniżenia poziomu wody w stawie.

 

Niewybuch ujawniono wczoraj po godzinie 13.00 w stawie przy ul. Wiejskiej w Boguszycach w gminie Toszek. Na miejscu działał starszy aspirant Dominik Polak, ekspert z dziedziny pirotechniki, który określił znalezisko jako niebezpieczne. Miejsce zabezpieczono, a przed godziną 16.00 niewybuch został zabrany przez patrol saperski. Nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców. Jak się okazuje, takich pocisków używano w radzieckich działach samobieżnych ISU 122 oraz czołgach IS2.Tego typu pozostałości wojenne angażują nie tylko żołnierzy, ale i policjantów, strażaków. To do obowiązków stróżów prawa należy rozpoznanie zagrożenia i, w razie konieczności, zabezpieczenie ludzi oraz ich mienia.


W ubiegłym roku działająca przy gliwickiej komendzie miejskiej grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego odnotowała w sumie 116 działań indywidualnych oraz 84 interwencje w rejonie naszego powiatu. Ujawniano materiały wybuchowe wojskowe i cywilne, niewybuchy czy mieszaniny pirotechniczne, stanowiące szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Grupa działała w przypadku zgłoszeń podłożenia ładunków wybuchowych w różnych instytucjach, tak państwowych, jak i prywatnych, a także brała udział w przeszukaniach miejsc i obiektów przed wizytą najważniejszych osób w państwie - również przed odbywającą się w naszym mieście Eurowizją Junior.


Nierzadko zdarzają się interwencje związane z tzw. pirotechniką stadionową oraz ujawnianiem różnego rodzaju broni i amunicji.
Policjanci z grupy wielokrotnie angażowani są do działań w czasie wolnym od służby, szczególnie w przypadku zgłoszenia ładunku wybuchowego w sklepach wielkopowierzchniowych, sądach i szpitalach. To duże powierzchnie, które należy dokładnie przeszukać, są pełne przedmiotów, w których mógł zostać ukryty materiał wybuchowy.
Gliwicka grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego składa się z pięciu policjantów. To mł. asp. Witold Wielgus, mł. asp. Kamil Kaniewski, sierż. szt. Łukasz Walski i
sierż. Ryszard Tyczyński, a ich dowódcą jest asp. Dominik Polak.


Wszyscy ci funkcjonariusze, prócz szkolenia resortowego, muszą kształcić się we własnym zakresie, a cechować przede wszystkim odwagą i opanowaniem. Takie cechy są niezbędne, bowiem w momencie zgłoszenia niewybuchu nie ma możliwości dokonania jego identyfikacji z bezpiecznej odległości. Do tego dochodzi świadomość odpowiedzialności za życie wielu osób.

 

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia niektórych tylko znalezisk.

 • Pocisk artyleryjski
  Boguszyce - staw
 • Pocisk artyleryjski na brzegu stawu.
  Boguszyce - staw
 • Pocisk artyleryjski na brzegu stawu.
  Boguszyce - staw
 • Niewybuch z II wojny światowej
  przykładowe znalezisko
 • Niewybuch z II wojny światowej
 • Niewybuchy z II wojny światowej
 • Niewybuch z II wojny światowej
 • Niebezpieczne przedmioty
 • Niebezpieczne przedmioty - pistolety i amunicja

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.1 MB)