WIADOMOŚCI

Kampania pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem” w Gliwicach i powiecie

Policyjni profilaktycy z Gliwic oraz dzielnicowi włączyli się do nowej kampanii społecznej pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem”. Na działania składają się bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami, edukacja najmłodszych i ich rodziców, a także kampania informacyjna w mediach. Ma to za zadanie przestrzegać oraz chronić małych obywateli przed zaginięciami. Akcja rozpoczęła się już w sierpniu w rudzinieckich lasach, a zakończy w lipcu przyszłego roku, na plaży jeziora w Pławniowicach.

Nieświadome zagrożeń dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa, dlatego powinny być otoczone opieką i troską ze strony dorosłych.

 

Mundurowi apelują: nie straszcie swoich dzieci policjantem! Z pozoru niewinne zdanie typu „Jak będziesz niegrzeczny, to policjant cię zabierze”, nie przynosi pozytywnych skutków. W przypadku zgubienia się lub innej sytuacji kryzysowej dziecko będzie unikało kontaktu z funkcjonariuszem, a to przecież on może być jedyną w danej chwili osobą, której wizerunek maluch rozpozna i która pomoże.

 

Od końca sierpnia policjanci z gliwickiego garnizonu przeprowadzili szereg spotkań z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Zaczęło się od biegu charytatywnego na terenie lasów w gminie Rudziniec. Kolejne spotkania miały miejsce podczas różnego rodzaju festynów, a także w szkołach, komisariatach czy w gliwickim minikomisariacie.

W ramach prowadzonej kampanii „Mamo!Tato! Tutaj jestem” policjanci rozmawiają z dziećmi o tym, co można zrobić, aby uniknąć zagubienia w skupiskach ludzi, jak duże centra handlowe, place zabaw, dworce kolejowe i autobusowe czy teren imprez masowych. Brak uwagi ze strony rodzica w połączeniu z dziecięcą naiwnością mogą zostać wykorzystane przez ludzi chcących np. „poczęstować smakołykami”, „pokazać ładnego pieska”, „zaprosić na wycieczkę fajnym samochodem”.

Podczas spotkań prowadzono rozmowy oraz przypominano zasady bezpiecznego powrotu do domu czy podstawowe numery alarmowe i zasady zachowania w stosunku do osoby obcej. Stróże prawa przestrzegali także przed eksperymentowaniem z różnymi substancjami psychoaktywnymi oraz mówili o grożącej za to nieletnim odpowiedzialności karnej. Dla najmłodszych uczestników były koszulki, odblaski, gry planszowe.

 

Założenia akcji wdrażane są podczas niezliczonych spotkań mundurowych z dziećmi w szkole czy przedszkolu, a większe przedsięwzięcia ujęto w rocznym harmonogramie na rok szkolny 2021/22.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wydarzeń, które miały już miejsce, a o kolejnych będziemy informować na naszej stronie internetowej.

 • Na zdjęciu policyjne stoisko - namiot z napisem policja a przy nim dzieci, w tle policyjny radiowóz
  Bieg charytartwny w rudzinieckich lasach.
 • Plakat z napisem Komenda Miejska Policji w Gliwicach, a na jego tle policjant, dziewczynka i lama.
 • Policyjny namiot w pobliżu dzieci
 • Policyjne stoisko, stolik a na nim gadżety akcji "mamo tato, tutaj jestem"
 • Dzieci uczestniczące w grach zorganizowanych przez policję.
 • Grupa dzieci pierwszoklasistów na tle radiowozu, w tle policjanci.
 • Dzieci (grupa szkolna) w korytarzu w komisariacie
  Wycieczka klasowa do pyskowickiego komisariatu
 • Czapeczki i kamizeli z logo akcji - dziecko z balonikiem
Powrót na górę strony