WIADOMOŚCI

Policjanci nie tylko wręczają mandaty. Ratują też życie

Data publikacji 24.11.2021

Knurowscy policjanci udzielili skutecznej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, który zasłabł w rejonie ul. Targowej. Do stróżów prawa, pouczających właśnie sprawcę niewielkiego wykroczenia, podbiegła roztrzęsiona młoda kobieta, której ojciec stracił przytomność. Policjanci bez wahania ruszyli z pomocą.

Nie ma tygodnia, aby gliwiccy mundurowi nie ratowali czyjegoś życia. Kilka dni temu dzięki błyskawicznej akcji policjantów z Pyskowic oraz pomagających im strażaków, mundurowi uratowali będącą w depresji 40-latkę. Kobieta targnęła się na swoje życie. Podobny przypadek, gdy policjanci ratowali ludzkie życie, zdarzył się wczoraj popołudniu w centrum Knurowa. Leżący na ziemi mężczyzna nie oddychał, a jego tętno było mało wyczuwalne. Policjanci z knurowskiego komisariatu natychmiast podjęli resuscytację i wezwali pogotowie ratunkowe. Dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu, już w trakcie czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy, chory odzyskał funkcje życiowe. Starszy pan został przewieziony do szpitala, gdzie trafił pod fachową opiekę.

Przy okazji opisania wymienionego przypadku warto przypomnieć czytelnikom zasady uciskanie klatki piersiowej.

Krok 1

  • Uklęknij obok poszkodowanego i ułóż dłoń na dolnej połowie jego mostka.

Krok 2

  • Ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni już leżącej na mostku.

Krok 3

  • Spleć palce obu dłoni, aby chwyt był stabilny.

Krok 4

  • Utrzymuj ramiona wyprostowane, nie uginając ich w łokciach, podczas ucisku klatki piersiowej.

Krok 5

  • Ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej.

Krok 6

  • Głębokość ucisku powinna wynosić co najmniej 5 cm, jednak nie więcej niż 6 cm, natomiast częstotliwość między 100 a 120 ucisków na minutę.

 

Więcej dowiedzieć można się m.in.. na stronie Zintegrowana Platforma Edukacja

Powrót na górę strony