WIADOMOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miała zarobić na kryptowalutach. Mało brakowało, a straciłaby wszystko

25-latka z gminy Sośnicowice, podobnie jak wielu szukających zysku z oszczędności, zdecydowała się na kontakt z reklamującym się w sieci nieznanym podmiotem, oferującym szybki zysk na obrotach kryptowalutą. W tym roku w naszym rejonie kilka osób dało się wciągnąć w podobną zasadzkę – każda straciła dziesiątki tysięcy złotych. Dodajmy - oszukańcze firmy zazwyczaj mają swoje siedziby w dalekich krajach.

Najczęściej w trakcie przeglądania popularnych portali społecznościowych pokrzywdzonym wyświetlały się artykuły reklamowe, dotyczące zyskowności inwestowania w kryptowaluty. Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia informacji, w banerach reklamowych wykorzystywane są, często bez ich wiedzy, wizerunki celebrytów.

Jeśli ktoś zainicjuje kontakt z taką oszukańczą firmą, zapewne odezwie się „konsultant”, który będzie nakłaniał do inwestycji oraz zainstalowania ogólnodostępnego oprogramowania, umożliwiającego przestępcom jego zdalną obsługę. Tym samym pokrzywdzeni udostępniali zawartość pamięci swojego komputera oraz umożliwiali dostęp do bankowości internetowej. Ostatecznie, zamiast zysków, z ich kont znikały wszystkie zgromadzone środki, a czasami nawet zaciągano na nich pożyczkę. Konsultanci takich firm często mówią dobrze po polsku, lecz z wyczuwalnym obcym akcentem – już samo to powinno być pierwszym sygnałem alarmowym.

 

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty: https://uwazajnakryptowaluty.pl.

  • Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.

  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.

  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.

  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.

  • Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.

  • W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

  • Sprawdź, czy podmiot który oferuje pomoc w inwestowaniu – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne.

Powrót na górę strony