WIADOMOŚCI

Policjanci sprawdzają, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne

Przypominamy, że jedną z głównych przyczyn zamarznięć jest alkohol. Ponieważ nie można go spożywać w noclegowniach, wielu bezdomnych szuka schronienia gdzie indziej. W związku z tym policjanci kontrolują miejsca, w których takie osoby przebywają najczęściej. Oprócz naszych funkcjonariuszy zajmują się tym również strażnicy miejscy.


Podczas codziennych służb gliwiccy policjanci monitorują miejsca przebywania osób bezdomnych. Szczególną uwagę zwracają na pustostany, kanały ciepłownicze, wiaty śmietnikowe oraz altanki działkowe i szałasy na terenie nieużytków. Przy niskich temperaturach miejsca te patrolowane są nawet kilka razy w ciągu doby.
Krótkie dni i niskie temperatury są szczególnie dotkliwe dla osób pozbawionych dachu nad głową. Nie bądźmy obojętni na ich los. Szybka reakcja może pomóc uchronić czyjeś życie przed wychłodzeniem.

Osobom bezdomnym oferowana jest pomoc. W zależności od zastanej sytuacji, może to być chociażby przewiezienie do miejsca, w którym jest ciepło, można zjeść posiłek czy bezpiecznie spędzić noc. Celem takich działań jest zapobieganie groźnym dla zdrowia i życia przypadkom wychłodzenia organizmu.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach ruszyła bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych – numer 987 (połączenie bezpłatne i z telefonów komórkowych, i stacjonarnych) – dzięki której można uzyskać informację o możliwości noclegu oraz wyżywienia. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo każdego dnia tygodnia i obejmować zasięgiem teren województwa śląskiego.

Kto może dzwonić pod ten numer?
Każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy lub zna miejsce przebywania bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.
Pracownicy WCZK udzielają także informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Link do strony internetowej - Pomoc Bezdomnym.

  • Policjant przed szałasem osób bezdomnych.
    Dzielnicowy z Komisariatu 3 Policji w Gliwicach dozoruje koczowisko bezdomnych.
  • Dzielnicowy zagląda do szałasu
    Dzielnicowy z Komisariatu 3 Policji w Gliwicach dozoruje koczowisko bezdomnych.
  • Dzielnicowy dozoruje koczowisko
    Dzielnicowy z Komisariatu 3 Policji w Gliwicach dozoruje koczowisko bezdomnych.
Powrót na górę strony