WIADOMOŚCI

Rowerem lub hulajnogą...też nie można jeździć po spożyciu alkoholu

Data publikacji 08.08.2022

Pogoda w miniony weekend okazała się idealna dla użytkowników jednośladów, którzy chętnie na rowerach bądź hulajnogach elektrycznych przemierzali powiat gliwicki. Gliwiccy mundurowi zakończyli wycieczki ośmiu nieodpowiedzialnych użytkowników takich pojazdów, którzy kierowali w stanie po spożyciu alkoholu. Wśród zatrzymanych było siedmiu rowerzystów oraz jeden użytkownik hulajnogi elektrycznej.

Pogoda w weekend zachęcała do aktywności fizycznej poza domem. Jest to powód wzmożonej aktywności użytkowników rowerów oraz hulajnóg elektrycznych, których zauważa się coraz więcej na drogach. Coraz częściej użytkownicy tych dwóch typów pojazdów stają się obiektem kontroli gliwickich mundurowych. Tylko w niedzielę, zatrzymanych zostało pięcioro rowerzystów, którzy prowadzili w stanie po spożyciu alkoholu. Rekordzista, mieszkaniec Świętochłowic, podczas kontroli w rejonie Jeziora Pławniowickiego, wydmuchał niemal dwa promile alkoholu. Nieodpowiedzialny użytkownik hulajnogi elektrycznej został natomiast zatrzymany w centrum Gliwic. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało 0,7 promila. W przypadku wszystkich zatrzymanych, ich wycieczki zakończyły sie mandatami w kwotach 2500 oraz 1000 zł.

Natomiast przejażdżka 54-latka z Gliwic, który w piątkowy wieczór został zatrzymany na ulicy Daszyńskiego w Gliwicach, kierując rowerem, wydmuchując 0,7 promila zakończyła się dwoma mandatami na łączną kwotę 3000 zł. Powodem kontroli było niestosowanie się przez rowerzystę do sygnału czerwonego zabraniającego wjazd za sygnalizator. Mandaty 54-latek opłacił na miejscu przy pomocy terminala płatniczego, w który wyposażeni byli funkcjonariusze.

Przypominamy

W dniu 01.01.2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator, zgodnie z którym:

 

  •  Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

 

  • Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

 

  •  Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

APELUJEMY ! Bądź odpowiedzialnym użytkownikiem ruchu.

Powrót na górę strony