WIADOMOŚCI

Działania w ramach Safety Days - Żyj i Ratuj Życie

Od 16 do 22 września, w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzono akcję ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania koordynowane są co roku przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu m.in. Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Głównym założeniem jest dążenie do WIZJI ZERO, czyli: zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Gliwiccy policjanci stawiają w tym czasie na profilaktykę, nie rezygnując, co oczywiste, z działań kontrolno-pomiarowych w terenie.

W czasie minionych siedmiu dni funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach spotykali się z młodzieżą oraz dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Nasi policjanci hołdują zasadzie „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, dlatego edukują młode, przyszłe pokolenia użytkowników dróg. Na poniższych zdjęciach prezentujemy spotkania z uczniami i przedszkolakami. Za te działania mundurowi otrzymali podziękowania od dyrekcji szkół, nauczycieli i rodziców.


Gliwiccy stróże prawa skorzystali również z okazji i wzięli udział w święcie przedsiębiorstwa Tramwaje Śląskie. Prowadzili działania profilaktyczne, edukowali najmłodszych, rozmawiali z ich rodzicami. Odpowiadali też na liczne pytania nurtujące kierowców.


W Europejskim Tygodniu Mobilności policja kontrolowała oczywiście prędkość na drogach. Funkcjonariusze tłumaczyli kierowcom, że pośpiech, rutyna, a czasem roztargnienie zwiększają ryzyko wypadku, który może przekreślić dotychczasowe życie ofiar, samego kierującego oraz jego najbliższych.

 


19 września mundurowi kontrolowali, jak wygląda sprawa przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Niestety, są jeszcze kierowcy, którym zdarza się nie przepuścić pieszego, a nawet omijać pojazd zatrzymujący się, by to zrobić. Uczulamy więc osoby jadące ulicami o dwóch lub więcej pasach w jednym kierunku, na których znajdują się oznakowane przejścia: tu łatwo nie zauważyć sytuacji, w której auto na sąsiednim pasie staje, by ustąpić.


 

Niektórzy piesi też niestety potrafią przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji. Nadal zdarzają się piesi wchodzący bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy, często - zapatrzeni w telefony. Zatem warto powtarzać i przypominać, że przed przejściem przez jezdnię należy się zatrzymać, rozejrzeć i dopiero gdy będzie to bezpieczne przejść przez jezdnię.

 • Po lewej stronie jest ustawiony motocykl policyjny stojący tyłem, po prawej stronie widzimy uczestnika festynu, w centralnej części zdjęcia w oddali widać zajezdnię tramwajową.
  Profilaktyka podczas Festynu Tramwaje Śląskie
 • Zdjęcie przedstawia tłum osób odwiedzających Festyn z okazji 50 lecia Tramwajów Śląskich. Po lewej stronie widać scenę oraz namiot profilaktyczny Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, w centralnej części tłum odwiedzających ludzi z dziećmi, a po prawej stronie torowisko tramwajowe.
  Profilaktyka podczas Festynu Tramwaje Śląskie - tłum odwiedzających
 • Zdjęcie przedstawia flotę gliwickiej Policji, stojący lewym bokiem radiowóz typu Van oraz przed nim stojący również bokiem motocykl, na którym siedzi dziecko. W oddali widać przejeżdżający tramwaj.
  Profilaktyka podczas Festynu Tramwaje Śląskie - radiowozy
 • Stoisko profilaktyczne: namiot niebieski oznakowany napisem POLICJA, w namiocie w lewym rogu ustawiony baner z logo policji, w centralnej części widać stolik z grami profilaktycznymi oraz sprzętem policyjnym: kaskiem, pałką oraz kamizelką. W lewym rogu widać policjanta zajmującego się tematami profilaktyki w KMP Gliwice rozmawiającym z grupką pięciu osób.
  Stoisko profilaktyczne
 • Na zdjęciu w centralnej części widać grupkę dzieci oglądających w środku i na zewnątrz radiowóz oznakowany z załączonymi sygnałami, a z lewej strony widzimy tył wozu bojowego Państwowej Straży Pożarnej również oglądanego przez grupkę dzieci z wychowawcami.
  Spotkania profilaktyczne
 • Na zdjęciu widzimy klasę szkolną oraz po lewej stronie funkcjonariusza gliwickiej policji, ubranego w kamizelkę odblaskową, a przednim w centralnej części oraz po prawej stronie zdjęcia są dzieci siedzące tyłem z grupy przedszkolnej.
  Policjanci w gliwickim przedszkolu
 • Na zdjęciu zamieszczony jest obrazek wykonany przez dzieci z przedszkola. Obrazek jest wykonany z materiałów papierowych, tło jest czarne, w lewym górnym rogu jest umieszczony tekst „PRZEDSZKOLAKI DZIŚ DZIĘKUJĄ: ZA TO, ŻE KIEROWCY, CZERWONE ŚWIATŁO RESPEKTUJĄ!”, poniżej jest kontur pokolorowanego sportowego pojazdu, w centralnej części pracy widzimy wyklejone przejście dla pieszych oraz pokolorowany sygnalizator świetlny i dwie pary dzieci idących do szkoły lub przedszkola. Dodatkowo w prawym górnym roku jest przyklejona dłoń z kciukiem uniesionym do góry, a w dolnym rogu został umieszczony tekst „GDY ŚWIATŁO CZERWONE: STAŃ, BO KTOŚ MOŻE CHCIEĆ PRZEJŚĆ NA DRUGĄ STRONĘ!”.
  Laurka wykonana przez dzieci z przedszkola
 • Zdjęcie klasowe (25 uczniów) z policjantem na tle tablicy informacyjnej zrobionej przez dzieci, na której zamieszczone są zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach.
  Spotkanie profilaktyczne z dziećmi w szkole
 • Zdjęcie przedstawia podziękowanie z Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Knurowie. Tekst podziękowania brzmi następująco: „Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 imienia Karola Miarki w Knurowie wraz z cała społecznością szkolną składa najserdeczniejsze podziękowania Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach Wydziałowi Ruchu Drogowemu za aktywny udział i zaangażowanie w organizowaną akcję charytatywną dla uczennicy szkoły Amelii Chojnackiej „NA KOLE 2500 km dla Amelki” oraz szerzenie idei bezpieczeństwa i poznanie pracy policjanta ruchu drogowego”.
  Podziękowanie dla Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach
Powrót na górę strony