Działania w ramach Safety Days - Żyj i Ratuj Życie
Od 16 do 22 września, w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzono akcję ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania koordynowane są co roku przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu m.in. Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Głównym założeniem jest dążenie do WIZJI ZERO, czyli: zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Gliwiccy policjanci stawiają w tym czasie na profilaktykę, nie rezygnując, co oczywiste, z działań kontrolno-pomiarowych w terenie.
W czasie minionych siedmiu dni funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach spotykali się z młodzieżą oraz dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Nasi policjanci hołdują zasadzie „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, dlatego edukują młode, przyszłe pokolenia użytkowników dróg. Na poniższych zdjęciach prezentujemy spotkania z uczniami i przedszkolakami. Za te działania mundurowi otrzymali podziękowania od dyrekcji szkół, nauczycieli i rodziców.
Gliwiccy stróże prawa skorzystali również z okazji i wzięli udział w święcie przedsiębiorstwa Tramwaje Śląskie. Prowadzili działania profilaktyczne, edukowali najmłodszych, rozmawiali z ich rodzicami. Odpowiadali też na liczne pytania nurtujące kierowców.
W Europejskim Tygodniu Mobilności policja kontrolowała oczywiście prędkość na drogach. Funkcjonariusze tłumaczyli kierowcom, że pośpiech, rutyna, a czasem roztargnienie zwiększają ryzyko wypadku, który może przekreślić dotychczasowe życie ofiar, samego kierującego oraz jego najbliższych.
19 września mundurowi kontrolowali, jak wygląda sprawa przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Niestety, są jeszcze kierowcy, którym zdarza się nie przepuścić pieszego, a nawet omijać pojazd zatrzymujący się, by to zrobić. Uczulamy więc osoby jadące ulicami o dwóch lub więcej pasach w jednym kierunku, na których znajdują się oznakowane przejścia: tu łatwo nie zauważyć sytuacji, w której auto na sąsiednim pasie staje, by ustąpić.
Niektórzy piesi też niestety potrafią przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji. Nadal zdarzają się piesi wchodzący bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy, często - zapatrzeni w telefony. Zatem warto powtarzać i przypominać, że przed przejściem przez jezdnię należy się zatrzymać, rozejrzeć i dopiero gdy będzie to bezpieczne przejść przez jezdnię.