WIADOMOŚCI

Dziś cały dzień działania Bezpieczny Pieszy

Policjanci przeprowadzą dziś na terenie Gliwic i powiatu działania Bezpieczny Pieszy. Zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyjrzą się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Do akcji włączyła się również gliwicka straż miejska, której ośmiu funkcjonariuszy pomoże naszym mundurowym. Niestety, wczoraj wieczorem doszło do bardzo poważnego w skutkach potrącenia kobiety, która wtargnęła przed jadący samochód. Okazało się, że kierowca też miał coś na sumieniu.

Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, może nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi.Jak wskazują policyjne statystyki, w ostatnich latach na terenie województwa śląskiego spada ilość potrąceń pieszych na jezdni, ale wzrasta liczba zdarzeń na oznakowanych przejściach. Te same dane, w innym ujęciu, mówią, że ponad 85 procent kolizji oraz wypadków powodują kierujący pojazdami, podczas gdy piesi tylko około 8 procent. Powierzchowna analiza tych danych mogłaby sugerować, że w głównej mierze to kierowcy odpowiadają za wypadki z udziałem pieszych, którzy przecież na przejściu są w pozycji uprzywilejowanej. Jednak gdyby przyjrzeć się skutkom tych wypadków, to negatywne konsekwencje spadają przede wszystkim na pieszych.

Dlatego po raz kolejny apelujemy. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz dbać o własne bezpieczeństwo! W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu poniesie poważniejsze konsekwencje, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie.

Powrót na górę strony