WIADOMOŚCI

Gliwicka Policja, OPS i inni, wspólnie przeciwko przemocy

Razem Przeciw Przemocy to kampania prowadzona od 2021 r. przez gliwicki Ośrodek Pomocy Społecznej. W tym roku odbyła się kolejna edycja, którą po raz kolejny wsparli policjanci. Uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach, wspólnie z głównymi organizatorami. Czas kampanii - listopad i grudzień - pokrywa się z datami światowych działań na rzecz przeciwdziałania przemocy. Nasze gliwickie jeszcze bardziej ubogaciły te międzynarodowe, bo dopasowywały je do lokalnych potrzeb i możliwości.


Wydarzenia mają charakter otwarty, a głównym ich celem jest promowanie profilaktyki przeciwdziałania przemocy. W Polsce akcja znana jest również pod nazwą Biała Wstążka, która symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.
Przemoc może dotknąć każdego, dlatego celem organizatorów kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej i inicjowanie działań przeciwko przemocy

W tegorocznej edycji zrealizowano wiele przedsięwzięć - wśród nich event „Więcej mocy przeciw przemocy” (prowadzono konsultacje prawne i psychologiczne, były pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, samoobrony, rodzinnej zumby i jogi), debatę, konsultacje z zakresu przeciwdziałania przemocy oraz uzależnieniom, bieg pod nazwą “Biała wstążka”, a także spotkania z autorami książek dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży z obszaru przemocy i jej przeciwdziałania.

Nasi policjanci aktywnie współdziałali z pracownikami OPS-u. Wystawiano stoiska, prowadzono rozmowy, podpowiadano, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.
Ostatnim wydarzeniem kampanijnego maratonu była zorganizowana przez funkcjonariuszy wydziału prewencji debata społeczna. Dzięki wsparciu Centrum Kultury Viktoria możliwe były spotkania z młodzieżą szkół średnich w kinie Amok. Ponad 120 uczniów obejrzało film „Biała wstążka”, a po nim rozpoczęto dyskusję. Na pytania młodych ludzi odpowiadali fachowcy – policjanci, psychologowie, terapeuci.

Mamy nadzieję, a właściwie jesteśmy przekonani, że w czasie tego dużego przedsięwzięcia zaszczepiono młodym idee i udzielono porad, które obniżą ciemną liczbę zachowań o charakterze przemocowym.
Oczywistym jest, że wszyscy musimy przeciwdziałać przemocy - każdego dnia, przez cały rok. Kampanie takie, jak ta właśnie się kończąca, mają charakter edukacyjny i przypominają o problemie.

  • Na zdjęciu widzimy salę kinową. widzimy policjanta patrzącego na widownie - gdzie siedzą młodzi ludzie.
  • Na zdjęciu widzimy młodych ludzi wypełniających ankiety. Siedzą w sali kinowej
  • Na zdjęciu sala kinowa. Na fotelach siedzą młodzi ludzie. na scenie na krzesłach widzimy dwie policjantki i trzy inne osoby - to terapeuci i psycholog
  • Na zdjęciu scena teatralna. Widzimy siedzących na krzesełkach pięcioro ludzi w tym dwie policjantki w mundurach.
  • Na zdjęciu sala kinowa pełna licealistów. Na pierwszym planie policjant.
  • Na zdjęciu dmuchana brama startowa, przez którą przebiegną uczestnicy szykujący się do biegu. Po środku policjant i osoby cywilne trzymające ramę obrazu.
  • Policjant i osoby cywilne trzymające ramę obrazu, na której jest napis  - razem przeciwko przemocy.
  • Stolik w centrum handlowym przy którym siedzą dwie policjantki. na stoliku gadżety reklamowe.
  • Na zdjęciu policjantka rozmawia z dwoma zwiedzającymi stoisko policyjne w centrum handlowym.
Powrót na górę strony