WIADOMOŚCI

Kontrabanda w jednej z wiosek

10 stycznia na terenie jednej z miejscowości powiatu gliwickiego policjanci komendy miejskiej w Gliwicach zabezpieczyli papierosy z przemytu. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Powodem kłopotów mieszkańców wioski jest niepłacenie akcyzy.

Wyjaśniamy, że słownikowo kontrabanda oznacza nielegalne przewożenie przez granicę m.in. towarów objętych zakazami, reglamentacją czy specjalnym podatkiem. W tym przypadku chodziło o papierosy.
Zatrzymanie u małżeństwa 30-latków dużych ilości papierosów było efektem rozpracowywania spraw dotyczących pokątnego handlu towarami bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Nie warto ryzykować. Zazwyczaj w trakcie czynności śledczych z jednym z handlarzy detektywi uzyskują informacje doprowadzające ich do kolejnych szczebli pośredników.
Wizyta policjantów na posesji nie mogła być miłą niespodzianką dla mieszkańców, ale cóż - kto łamie prawo, ryzykuje, że prędzej czy później spotka go za to kara.

W trakcie czynności zabezpieczono 28660 sztuk papierosów. Sprawę prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością przeciwko Mieni KMP w Gliwicach. Wstępnie oszacowanie uszczuplenia związanego z niezapłaceniem należnych podatków to kwota około 26 tysięcy złotych.
Przepisy kodeksu karnego skarbowego przewidują za to przestępstwo karę grzywny, pozbawienia wolności lub obie te kary łącznie.

Przestrzegamy potencjalnych naśladowców przed wchodzeniem w ten nielegalny biznes. Nie ma możliwości, aby prędzej czy później nie zakończył się on wizytą policjantów.

  • Na zdjęciu wiele paczek papierosów
Powrót na górę strony