WIADOMOŚCI

Bezpieczne korzystanie z aplikacji i urządzeń moblinych - potrafisz ?

Data publikacji 08.07.2023

Kolejna część poradnika cyber bezpiecznie w wakacje. Tym razem dowiedzieć się można, jak zabezpieczyć komórkę, czy laptopa przed wyjazdem na wakacje, co zrobić aby odzyskać dane z urządzenia. A także czy wszystkie aplikacje są bezpieczne.

Na stronie internetowej Ministersta Cyfryzacji w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej opublikowany został poradnik ,,Cyber bezpieczne wakacje 2023". Można się z niego dowiedzieć między innymi: jak zabezpieczyć komórkę, czy laptopa przed wyjazdem na wakacje. Co zrobić aby odzyskać dane z urządzenia lub czy wszystkie aplikacje są bezpieczne.

  • Twój sprzęt na wakacjach
Urządzenia mobilne, a zwłaszcza telefony towarzyszą nam każdego dnia, również podczas wakacji. Są naszym okiem i uchem na świat. Używamy ich do robienia zakupów np. biletów, rezerwacji miejsc, opłacania rachunków za pobyt w hotelu, utrzymywania kontaktów oraz komunikacji z rodziną i nowo poznanymi znajomymi. Są naszym organizerem, pamiętnikiem, notesem. Przechowujemy w nich mnóstwo danych – nasze zdjęcia, filmy, dokumenty i inne ważne pliki lub informacje.
Korzystając z urządzeń mobilnych, musimy pamiętać, że podobnie jak komputery i laptopy, mogą one zostać zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem. Prowadzi to do utraty danych lub ich wycieku, a to z kolei może skutkować poważnymi konsekwencjami. Możemy je stracić także w wyniku kradzieży lub zgubienia urządzenia. Jednak największym zagrożeniem dla naszych danych, jesteśmy my sami, jeśli postępujemy nierozważnie.
  • Jak zabezpieczyć sprzęt, zanim wyjedziesz na wymarzone wakacje:
Pamiętaj o włączeniu automatycznej blokady ekranu. Dzięki temu korzystanie z telefonu będzie możliwe dopiero po jego odblokowaniu. Większość urządzeń można zablokować poprzez kod PIN, hasło, wzór, ale również za pomocą biometrii – odcisk palca lub wizerunek twarzy.
Włącz szyfrowanie danych. Jeśli ktoś ukradnie lub znajdzie twój telefon, mimo blokady ekranu, będzie mógł odtworzyć jego zawartość. Aby tego uniknąć, włącz szyfrowanie danych. Jeśli Twój telefon ma kartę pamięci, również zadbaj o jej zaszyfrowanie.
Włącz automatyczne aktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji, z których korzystasz.Dzięki temu Twój sprzęt jest bardziej odporny na różne ataki i zagrożenia.
Jeśli podejrzewasz, że zgubiłeś telefon lub został on skradziony, możesz skorzystać z rozwiązania „znajdź mój telefon”. Sprawdź na stronie producenta Twojego sprzętu w jaki sposób to zrobić.
Urządzenia mobilne gromadzą różne, obszerne informacje o Tobie. Żeby tego uniknąć, przejrzyj dokładnie ustawienia prywatności Twojego telefonu, sprawdź uprawnienia aplikacji z których korzystasz. Zwróć uwagę, jakie aplikacje działają w tle oraz upewnij się, że poufne powiadomienia (takie jak kody weryfikacyjne) nie pojawiają się na ekranie, gdy urządzenie jest zablokowane
  • Funkcjonalność naszych telefonów zależy od aplikacji, z których korzystamy. Zanim je pobierzesz, zapoznaj się z ich regulaminem. Aplikacje ściągaj tylko z oficjalnych i zaufanych źródeł.
Rób kopie zapasowe danych, które przechowujesz na swoim urządzeniu. Możesz je zapisywać na wirtualnym dysku, dzięki czemu będziesz miał do nich dostęp w dowolnym czasie.
Telefonu służbowego używaj tylko w celach służbowych. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy z niego korzystasz, a jeśli nie musisz – nie zabieraj go ze sobą na wyjazd prywatny. Nie rób też zdjęć ani filmów, które przypadkowo mogą zawierać poufne informacje. Stosuj się do zaleceń pracodawcy.
W razie utraty telefonu skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej i zablokuj kartę SIM. Dzięki temu ktoś kto ukradł lub znalazł telefon nie będzie mógł wykonywać połączeń na Twój koszt.
  • Sprawdź, jakie możliwości daje producent Twojego sprzętu w sytuacji jego utraty – zgubienia lub kradzieży. Większość producentów pozwala na zdalne zablokowanie sprzętu w razie jego utraty, ale także odnalezienie go. Dopóki telefon się nie rozładuje i nie zostanie wyłączony, to na mapie będzie można podejrzeć jego aktualne położenie ze sporą dokładnością dzięki modułowi GPS oraz łączności Wi-Fi lub Bluetooth.
Włącz w swoim urządzeniu możliwość szyfrowania danych oraz karty pamięci, dzięki czemu osoby trzecie nie będą miały do nich dostępu, nawet jeśli urządzenie trafi w ich ręce.
Na rynku są dostępne różne programy i aplikacje, za pomocą których można odzyskać dane z telefonu. Jeśli się zdecydujesz na korzystanie z nich, sprawdź czy na pewno są bezpieczne i pobieraj je tylko z oficjalnych źródeł.
Jeśli nie potrafisz sam odzyskać danych z Twojego urządzenia (a jest ono np. uszkodzone), skorzystaj z usług specjalistów i zanieś telefon do serwisu
  • Fałszywe aplikacje
Wakacje w Polsce, za granicą, nad morzem czy w górach – obecnie wszędzie, niezależnie od czasu czy miejsca, korzystamy ze smartfonów. Istnieje wiele różnych aplikacji, które ułatwiają nam kontakt z rodziną i znajomymi podczas urlopu, ale także pomagają m.in. w dokonaniu zakupów, tłumaczeniu na język polski menu w restauracji, wyszukaniu połączenia i sprawdzeniu godziny odjazdu pociągu, czy optymalizacji zużycia paliwa podczas wakacyjnej wyprawy samochodem.Nowo pojawiające się aplikacje czynią nasze życie łatwiejszym, ale otwierają też drzwi cyberprzestępcom , którzy mogą użyć ich do swoich nieuczciwych działań.Oszuści szybko opanowali umiejętność tworzenia i rozpowszechniania szkodliwych aplikacji, których wygląd bardzo przypomina te prawdziwe. Podszywają się pod legalne marki, używając oficjalnych logotypów firm, znaków towarowych i obrazów, aby przekonać użytkownika do pobrania i zainstalowania szkodliwego oprogramowania.
Mimo wielu narzędzi i zabezpieczeń, fałszywe kopie legalnych aplikacji są powszechnie dostępne w oficjalnych i nieoficjalnych sklepach z aplikacjami. Jeśli zainstalujesz jedną z nich, przestępcy będą mogli przejąć kontrolę nad urządzeniem i mieć dostęp do Twoich wiadomości e-mail, SMS-ów, listy kontaktów, zdjęć, informacji o lokalizacji. Mogą nawet podsłuchiwać Twoje rozmowy.
  • Oto wskazówki, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych:
Instaluj aplikacje pochodzące tylko z zaufanych źródeł, takich jak oficjalne sklepy z aplikacjami.
W przypadku produktów firmy Apple jest to App Store, urządzeń z systemem Android – Google Play, a sprzętu firmy Amazon – Amazon App Store. Aplikacje mobilne pobierane z tych źródeł są sprawdzane i weryfikowane pod kątem bezpieczeństwa, a te, które uważane są za niebezpieczne, zostają usuwane.
Sprawdzaj oceny i opinie na temat aplikacji.
Jeśli aplikacja jest dostępna w sklepie od dłuższego czasu i ma dużo pozytywnych ocen, to jest bardziej prawdopodobne, że można z niej bezpiecznie korzystać. Przy pobieraniu każdej kolejnej zwróć uwagę na liczbę pobrań, przejrzyj opinie i komentarze innych osób dostępne w internecie. Często użytkownicy, którzy natrafili na fałszywą aplikację, w komentarzach ostrzegają pozostałych. Jeśli podczas instalowania aplikacji wyświetli się ostrzeżenie, nie ignoruj go.
Sprawdź dokładnie uprawnienia, których wymaga aplikacja.
Zastanów się czy rzeczywiście powinna mieć dostęp do danych takich jak kontakty, lokalizacja, pamięć, aparat, mikrofon oraz innych, które wydają się niezwiązane z funkcjami oferowanymi przez instalowany program. Jeżeli warunki zainstalowania aplikacji budzą Twoje podejrzenia lub są nie do zaakceptowania np. nie chcesz przyznać uprawnień, których żąda dana aplikacja, poszukaj innej, która spełni Twoje oczekiwania.
  • Regularnie aktualizuj aplikacje.Przestępcy stale poszukują luk w oprogramowaniu danej aplikacji i wymyślają sposoby, aby wykorzystać te podatności do zainfekowania urządzenia. Większość platform i producentów umożliwia automatyczne wykonywanie aktualizacji – skorzystaj z tego i włącz taką opcję. Pamiętaj! Im częściej sprawdzasz i instalujesz aktualizacje, tym Twoja aplikacja jest bardziej bezpieczna.
Nie pobieraj aplikacji z linków, które otrzymasz od osób trzecich, nawet jeśli pochodzą od znajomego. Być może ktoś się pod niego podszywa, a wskazany link prowadzi do strony zawierającej szkodliwe oprogramowanie.
Instaluj tylko te aplikacje, których potrzebujesz i z których rzeczywiście korzystasz.Regularnie rób przegląd aplikacji i zostawiaj tylko te, które są ci potrzebne. Pamiętaj, że każda aplikacja może posiadać luki bezpieczeństwa bądź naruszać kwestie prywatności.
Usuwaj nieużywane aplikacje.Jeśli nie korzystasz już z danej aplikacji, po prostu ją odinstaluj. Zawsze możesz ją zainstalować ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Publiczne sieci Wi-Fi
Pojawienie się i popularyzacja bezprzewodowych hotspotów miały wpływ na wiele aspektów naszego życia. Dzięki dostępowi do darmowych, bezprzewodowych sieci Wi-Fi możemy pracować zarówno w podróży, jak i przy kawie w pobliskiej restauracji, łączyć się z portalami społecznościowymi, oglądać filmy, grać. Darmowa łączność Wi-Fi dostępna jest prawie wszędzie – w restauracjach, hotelach, bibliotekach, pociągach, centrach handlowych, na lotniskach – a my chętnie z niej korzystamy.
  • Jak zatem bezpiecznie korzystać z internetu, używając do tego sieci Wi-Fi i uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Wystarczy przestrzegać kilku zasad:
Traktuj publiczne sieci Wi-Fi jako niezaufane.Podczas wszelkich działań związanych z przekazywaniem poufnych informacji czy danych np. w przypadku zakupów online czy operacji bankowych, upewnij się, że jesteś na właściwej stronie i korzystasz z połączenia szyfrowanego (adres w przeglądarce rozpoczyna się od HTTPS://), albo skorzystaj z dedykowanej aplikacji mobilnej. W razie wątpliwości użyj pakietu danych od Twojego operatora komórkowego.
Twórz kopie zapasowe, zabezpiecz swój sprzęt przed utratą. Zgubienie albo kradzież sprzętu zdarza się także podczas wakacji. Na urządzeniach przechowujemy mnóstwo wrażliwych informacji, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać, nim zdążysz zablokować numer lub zmienić hasła. Zanim wyruszysz w wakacyjną podróż, zainstaluj aplikację lokalizującą Twoje urządzenie lub aktywuj funkcję resetującą smartfon w przypadku zgubienia czy kradzieży. Aplikacja pomoże odnaleźć urządzenie albo zablokować i usunąć dane, gdy oszust będzie próbował się do niego dostać. Dobrą praktyką jest także zrobienie kopii zapasowej danych, które znajdują się na naszym urządzeniu. W przypadku utraty sprzętu pozwoli to na ich odzyskanie.
Chroń swoje dane.W żadnym wypadku nie podawaj nikomu danych dostępowych do swoich kont. Pamiętaj o polityce bezpiecznych haseł – muszą być silne i unikatowe (stosuj zasadę: jedno hasło do jednego konta). Jak stworzyć takie hasła, przeczytasz w poradniku CERT Polska. Warto też korzystać z dwuskładnikowego uwierzytelniania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Szczególnie dotyczy to bankowości internetowej, poczty e-mail czy portali społecznościowych, czyli miejsc, w których podajemy swoje poufne dane.
Wyłącz udostępnianie plików w sieci. Sprawdź, czy Twoje urządzenie ma włączoną opcję udostępniania plików w sieci. Jeśli tak – koniecznie wyłącz udostępnianie plików i drukarek, które umożliwia innym urządzeniom w sieci dostęp do zasobów na Twoim urządzeniu.
Chroń swój sprzęt.Łącząc się z publiczną siecią Wi-Fi musisz mieć pewność, że sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony. Pomocna jest w tym bieżąca aktualizacja aplikacji, systemu operacyjnego i oprogramowania. Pamiętaj także o aktualizowaniu programu antywirusowego.
Powrót na górę strony