WIADOMOŚCI

Bezpieczna droga do szkoły - to nasze wspólne zadanie

Dziś, rozpoczynając nowy rok szkolny, kilka tysięcy uczniów z naszego regionu powróciło do szkół. W tych pierwszych dniach i tygodniach nauki, gliwicka policja przyjęła zadania zapewniające bezpieczeństwo naszym uczniom. Nasi funkcjonariusze odwiedzą szkoły, przeprowadzą krótkie pogadanki, przypominając dzieciom o zasadach bezpiecznego korzystania z chodników i przejść dla pieszych. Policjanci będą prowadzić wzmożone patrole na drogach oraz przy przejściach dla pieszych w okolicach szkół, w ramach działań pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”.

Tradycyjnie, na początku roku szkolnego, w okolicy szkół zauważalnie wzrasta natężenie ruchu zarówno samochodów, jak i pieszych. To czas, w którym całe rodziny doprowadzają swoje dzieci do szkół, często niosąc charakterystyczne rogi obfitości tzw. tyty — wypełnione słodyczami — symbol pierwszego dnia nauki.
Większy ruch na drogach wymaga również zwiększonej obecności policji, której priorytetem jest dbanie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu.


W pierwszych dniach roku szkolnego zwiększamy liczbę patroli policyjnych w okolicach placówek oświatowych. Nasi funkcjonariusze będą reagować na ewentualne naruszenia przepisów drogowych, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa pieszych. Nasze zadania obejmują kontrolę korzystania z pasów bezpieczeństwa, prawidłowego przewożenia dzieci, stan techniczny oraz wyposażenie pojazdów, które dostarczają uczniów do szkół. Nasze kontrole obejmują także sprawdzanie trzeźwości kierujących pojazdami.


Najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego służymy pomocą, asystując im w bezpiecznym przechodzeniu przez ulice oraz udzielając wskazówek dotyczących właściwego zachowania na drodze. Jednocześnie będziemy informować młodych ludzi o potencjalnych zagrożeniach związanych z poruszaniem się po ulicach.


Pamiętajmy, tu apel do rodziców i opiekunów dzieci, aby cały rok maksymalne dbać o bezpieczeństwo — przypominajmy dzieciom starą zasadę przekraczania jezdni — należy upewnić się, czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię, czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo. Nie wchodzimy na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych. Pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu!

  • Na zdjęciu widzimy policjanta w towarzystwie policyjnej maskotki - Psa Sznupka rozmawiającego z matka i dzieckiem idącymi do szkoły.
  • Policjant i policyjna maskotka - Pies Sznupek podchodzą do dzieci stojących przed szkołą.
  • Dzieci witają się z policyjna maskotką. Obok stoi policjant.
  • Na zdjęciu kontrola samochodów przejeżdżających koło szkoły. Policjant bada trzeźwość kierowcy
  • Podwórko szkolne i uroczysta akademia - widać policyjną maskotę - Psa Sznupka.
Powrót na górę strony