WIADOMOŚCI

Historia i nowoczesność w technice kryminalistyki

Jedyna na Śląsku, a być może i w Polsce, ekspozycja poświęcona historii techniki kryminalistycznej znajduje się teraz w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach. Krótka uroczystość związana z jej otwarciem miała miejsce 30 listopada. Czy jest to preludium do większej ekspozycji? Czas pokaże...

Ostatnie dwie dekady przyniosły rewolucję technologiczną, także w dziedzinie techniki kryminalistycznej, stanowiącej kluczowy element w efektywnym przeciwdziałaniu przestępczości. Obserwowane szybkie zmiany sprawiają, że nowe pokolenie kryminalistyków nie zawsze rozpoznaje narzędzia używane przez poprzedników. Zrodził się więc pomysł na zachowanie dla potomnych pamięci o historycznym sprzęcie.

Tego wyzwania podjął się kierownik gliwickiego pionu techniki kryminalistycznej, asp. sztab. Dariusz Sikora z całym zespołem. Postanowili utrwalić dziedzictwo tej specjalności, tworząc kącik historyczny.

W każdej komendzie, już od szczebla powiatowego/miejskiego, znajdują się piony techniki kryminalistycznej. W Gliwicach obecnie służy jedenastu wyspecjalizowanych policjantów, posiadających obszerną wiedzę z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, chemii, fizyki, informatyki, fotografii i elektroniki. Ich zadania obejmują nie tylko obsługę zdarzeń kryminalnych, ale także realizację zleceń od prokuratur i sądów.

Obecne czasy to okres intensywnego rozwoju nauki i narzędzi służących do zabezpieczania śladów działania przestępców. Sprzęt używany jeszcze kilka lat temu stopniowo odchodzi do lamusa, a młodzi adepci sztuki policyjnej nie zawsze są w stanie zidentyfikować urządzenia z zakątków laboratorium. Dlatego też zespół gliwickich techników postanowił zainicjować powstanie minimuzeum - kącika historycznego sprzętu techniki kryminalistycznej. Celem tej inicjatywy jest „uratowanie od zapomnienia" starych narzędzi służących kryminalistykom.

W czwartek, 30 listopada, w Komedzie Miejskiej Policji w Gliwicach miało miejsce uroczyste otwarcie kącika historycznego. W krótkim spotkaniu wzięli udział gospodarze, komendant miejski - inspektor Dariusz Fuks oraz jego zastępcy, młodsi inspektorzy Arkadiusz Pyrkosz i Janusz Górka. Przybyli też goście: podinspektor Marek Kościelny, zastępca naczelnika laboratorium kryminalistycznego KWP w Katowicach, asp. sztab. Ireneusz Stasiszyn - koordynator wojewódzki techniki kryminalistycznej KWP w Katowicach, asp. sztab. Robert Zofiński - kierownik Referatu Techniki Kryminalistycznej KMP w Katowicach i asp. sztab. Robert Grochowina - koordynator Zespołu Techniki Kryminalistycznej KPP w Będzinie.

Otwarcie ekspozycji stało się doskonałą okazją do spotkania obecnie pracujących kryminalistyków z emerytowanymi technikami gliwickiego garnizonu Policji. To było czas na wspomnienia, rozmowy o kazusach kryminalistycznych z przeszłości oraz projekcje przyszłości tej fascynującej dyscypliny naukowej.

Co można zobaczyć na ekspozycji? Prezentowane są m.in. sprzęty fotograficzne, kamery VHS, walizki kryminalistyczne oraz wyposażenie ciemni fotograficznej. Narzędzia i materiały do ujawniania i utrwalania zabezpieczonych śladów. Jednym z ciekawszych eksponatów jest sprzęt do wykonywania zdjęć osobom podejrzanym, zawierający drewniane obrotowe krzesło do fotografii sygnalitycznej, nawiązujące wyglądem do krzeseł elektrycznych znanych z amerykańskich filmów.

Dla kogo ekspozycja będzie dostępna?
Ze względu na pewne ograniczenia architektoniczne w obecnej siedzibie gliwickiej komendy, umawiać na wizyty będą mogły się szkoły, przede wszystkim klasy mundurowe czy studenci. Planujemy, że po przeniesieniu się do nowej siedziby komendy ekspozycja będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Obecnie, na zasadach wyjątkowości, pozostawiamy furtkę dla pasjonatów kryminalistyki czy fotografii, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i umówieniu się z kierownikiem Zespołu Kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

 

  • Na zdjęciu eksponaty wystawy, pędzel z marabuta, pędzelki, pudełka z proszkami
  • Na zdjęciu ekspozycja minimuzeum i mężczyzna wskazujący palcem na walizkę.
  • Na zdjęciu karta daktyloskopijna z odciskami palców.
  • Na zdjęciu policjanci i osoby po cywilnemu stoją wzdłuż sal w  dużym pokoju.
  • Na zdjęciu policjant pokazuje eksponaty w muzeum techniki
  • Na zdjęciu kilkanaście osób stojących w pomieszczeniu i słuchajacych wykładu technika kryminalistyki.
  • Na zdjęciu po prawej stronie eksponaty minimuzeum, po lewej zwiedzający.
  • Na zdjęciu muzealny aparat fotograficzny
  • Na zdjęciu stary aparat fotograficzny.
  • Na zdjęciu zwiedzający kącik muzealny
  • Na zdjęciu odcisk buta
  • Na zdjęciu zdjęcie pozowane - stojący umundurowani technicy kryminalistyki.
  • Na zdjęciu policjanci oglądający ekspozycję
  • Na zdjęciu aspirant sztabowy Dariusz Sikora pokazuje eksponaty
  • Na zdjęciu policjant w środku i dwóch policjantów po cywilnemu - pozują do fotografii
Powrót na górę strony