Poszukiwania osób to nasz „chleb powszedni”
Gliwiccy policjanci codziennie otrzymują zgłoszenia dotyczące zaginięć osób nieletnich i dorosłych. W przypadku nieletnich często wynikają one z tzw. buntu nastolatków, podczas gdy w drugim przypadku najczęstszym powodem są deklaracje samobójcze. Każde zgłoszenie traktowane jest bardzo poważnie, ponieważ nigdy nie można przewidzieć, jak dramatyczna jest sytuacja. Warto zaznaczyć, że poszukiwania nie są sprawami błahymi, zawsze wymagają znacznych nakładów sił oraz środków. Dla przykładu - wczoraj intensywnie poszukiwano pięciu osób (jednej dorosłej i czterech nastolatków).
Po długotrwałych poszukiwaniach, w które zaangażowanych było wielu policjantów, głównie z pionów kryminalnych, odnaleziono 40-letniego mężczyznę. Rodzina zgłosiła go jako zaginionego, z obawą o jego życie. Z kolei wczesnym popołudniem kilkanaście patroli przeszukiwało Gliwice w poszukiwaniu 11-latka, który również został odnaleziony i przekazany rodzinie. Policjanci z Knurowa prowadzili poszukiwania 16-latka. Chłopca odnaleziono, a obecnie wyjaśniany jest powód jego ucieczki z domu rodzinnego. Funkcjonariusze z III komisariatu poszukiwali (po raz kolejny) 17-latki, która opuściła dom bez informowania, dokąd się udaje. Ona również została odnaleziona. Policjanci z Referatu do Spraw Przestępczości Nieletnich KMP Gliwice prowadzili poszukiwania za 17-letnią uciekinierką z jednego z ośrodków wychowawczych. Zlokalizowano ją, zatrzymano i przetransportowano do miejsca, w którym ma przebywać zgodnie z decyzją sądu.
Warto dodać, że oprócz spraw związanych z zaginięciami, wyspecjalizowani policjanci codziennie prowadzą poszukiwania osób ściganych przez policję, prokuratury i sądy. Wczoraj zlokalizowano, zatrzymano i przetransportowano do aresztu śledczego 32-letniego mężczyznę, który ma do odbycia karę pozbawienia wolności.
W sytuacjach, gdy uznaje się, że siły własne policji mogą okazać się niewystarczające, angażowani są funkcjonariusze innych służb, straży, żołnierze WOT, członkowie stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także apeluje się o pomoc do mieszkańców. Jak pokazuje przykład z wczoraj, większość zaginięć gliwicka policja rozwiązuje własnymi siłami. W bieżącym roku nasi funkcjonariusze przeprowadzili już 200 poszukiwań za małoletnimi oraz 139 za zaginionymi osobami dorosłymi, z czego 136 zakończyło się odnalezieniem. Mimo wykonania wszelkich możliwych czynności, losy trzech osób są, póki co, nieznane.
Ponadto w tym roku zatrzymano 183 osoby ukrywające się przed organami ścigania, a co najmniej dwa razy tyle poszukiwanych na podstawie nakazów ustalenia miejsca pobytu. To codzienna praca wielu policjantów, często niedoceniana, ale kluczowa dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.