WIADOMOŚCI

Zdarzyło się w czasie weekendu

Data publikacji 13.05.2024

Policjanci z V komisariatu przyjęli zawiadomienie o pobiciu 60-latka. Do incydentu doszło na ulicy Wiślanej. Dwaj sprawcy mieli bez powodu zaatakować i pobić nietrzeźwego mieszkańca Gliwic. Kryminalni zatrzymali już 37-latka podejrzanego o to przestępstwo, który trafił do policyjnego aresztu. Zatrzymanie drugiego jest tylko kwestią czasu.

 

Niedziela:

Na targowisku przy ulicy Lipowej, podczas targów staroci, nieznany sprawca wyciągnął portfel z torby, którą 69-letni mężczyzna miał przewieszoną przez ramię. Gliwiczanin stracił dokumenty oraz 60 złotych. Sprawą zajmuje się Komisariat Policji II.

Policjanci z V komisariatu, po otrzymaniu informacji od pokrzywdzonej starszej kobiety, zatrzymali jej syna. 50-letni mężczyzna, zamieszkujący razem z matką, znęcał się psychicznie nad nią. Trafił do policyjnego aresztu i wkrótce stanie przed prokuratorem. Bez wątpienia nie będzie mógł powrócić do mieszkania.

W Bargłówce policjanci z drogówki zatrzymali kierowcę renaulta przekraczającego dozwoloną prędkość. 50-letni gliwiczanin prowadził mimo cofnięcia uprawnień. Oczekuje na proces karny.

Tylko w niedzielę przyjęto trzy zgłoszenia o oszustwach:

  • 30-latek przekazał kod BLIK znajomemu z Facebooka. Nieznany sprawca przejął konto znajomego, gliwiczanin stracił 500 złotych.
  • 35-latek również padł ofiarą podobnego oszustwa, tracąc 1500 złotych.
  • 55-latek wystawił na OLX przedmiot za 400 złotych. Poprzez komunikator zgłosił się „kupiec”, a następnie kontaktował się z nim „konsultant z OLX".  4000 złotych zniknęło jego konta.


W sobotę:

Na wniosek prokuratora sąd aresztował 35-letniego mieszkańca Małopolski, zatrzymanego przez gliwickich policjantów, podejrzanego o działanie metodą „na wypadek" i oszukanie w marcu tego roku 81-letniego gliwiczanina na kwotę 85 tysięcy złotych.

Przyjęto zawiadomienie o kradzieży samochodu marki Hyundai Tucson z parkingu przy ulicy Orlickiego. Wszczęto dochodzenie. Bardzo szybko wpłynęła informacja od znajomych właściciela, że odnaleźli pojazd z podmienionymi tablicami rejestracyjnymi, zaparkowany w innej części miasta. Znalazcy dowiedzieli się o kradzieży z Facebooka.

44-letniemu mieszkańcowi powiatu raciborskiego z torby przechowywanej pod szpitalnym łóżkiem nieznany sprawca skradł 1000 złotych. Takie zawiadomienie przyjęli pyskowiccy stróże prawa, którzy wszczęli dochodzenie.

W jednym ze sklepów drogeryjnych w centrum handlowym przy ulicy Lipowej zatrzymano 17-latkę, która wyniosła ze sklepu bez zapłaty perfumy o wartości prawie 1400 złotych. Sprawę prowadzi II komisariat.

Policjanci z drogówki zatrzymali ściganego listem gończym 40-letniego mężczyznę uczestniczącego w kolizji drogowej, której był sprawcą. Warto dodać, że prowadził mimo trzykrotnego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. W przypadku tego mężczyzny rozpoczyna się proces odbywania kar, który, jak pokazuje wspomniane zatrzymanie, szybko się nie zakończy.

W sobotę do gliwickiej policji zgłosiła się 70-latka, która chciała szybko pomnożyć oszczędności. Skorzystała z propozycji dzwoniącego „maklera". Wykonała polecenia, udostępniła dane, zainstalowała programy, „zainwestowała" i straciła prawie 200 tysięcy złotych. Teraz sprawą zajmują się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu gliwickiej komendy.

Drogówka zatrzymała zawodowego kierowcę jednej z firm kurierskich. Mężczyzna, kierując pojazdem ciężarowym miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. 59-latek stracił prawo jazdy i zapewne pracę. Oczekuje na proces karny, wyrok i wysokie grzywny.

Kryminalni z gliwickiej komendy koordynujący poszukiwania za zgłoszonym zaginionym 13-latkiem po wielu czynnościach odnaleźli chłopca całego i zdrowego.

Zatrzymywano również licznych poszukiwanych do odbycia zastępczych kar aresztu, głównie za niezapłacone grzywny. Jeden z przykładowych przypadków dotyczył 47-latka zatrzymanego przez pyskowickich stróżów prawa, który miał do odbycia karę 10 dni pozbawienia wolności. Uwolnił się jednak od "odsiadki". Policjanci pozwolili mu wpłacić zaległy mandat w wysokości 500 złotych.

W piątkowe popołudnie:

Policyni wywiadowcy zatrzymali 25-latka kierującego Seatem mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Dochodzenie w tej sprawie wszczął III komisariat. Proces zakończy się w sądzie wyrokiem.
Zatrzymywano posiadaczy narkotyków oraz poszukiwanych do odbycia kar pozbawienia wolności – łącznie 5 osób.

Przyjęto również zawiadomienie o kradzieży mieszkaniowej na  osiedlu Kopernika. Pod pozorem kontroli liczników wody do mieszkania starszej kobiety wszedł nieznany sprawca. Odwrócił uwagę 85-latki, przeszukał szafki i ukradł 2000 złotych. Sprawą zajmuje się komisariat II.

Policjanci apelują o uczenie się na cudzych błędach i branie pod uwagę realnych zagrożeń, które w ten weekend ale i poprzednie (opisane) dni dotknęły mieszkańców naszego rejonu.

Powrót na górę strony