WIADOMOŚCI

Kryminałki z dnia poprzedniego

Data publikacji 16.05.2024

W ponad 300-tysięcznej społeczności Gliwic i powiatu gliwickiego, jak wszędzie, zdarzają się rzeczy zarówno dobre, jak i złe. W walce z tymi drugimi specjalizują się nasi policjanci. W powszechnym przekonaniu policjant to tylko funkcjonariusz w białej czapce karający kierowców mandatami. Nic bardziej mylnego! Codzienna służba garnizonu obejmuje również pracę pionów kryminalnych, prewencji, sztabu, techniki kryminalistycznej czy tych pilnujących zatrzymanych na 48 godzin. Poniżej przedstawiamy przegląd ważniejszych zdarzeń ze środy.


Miłośnik trunków bez paragonu
Pyskowiccy stróże prawa mają dziś zajęcie z zatrzymanym wczoraj miłośnikiem trunków, który raczej unikał płacenia za swoje upodobania. 40-latek delektował się znanymi markami whiskey, likierami, a nawet czystym spirytusem, ale niestety, nabywał je metodą „weź i uciekaj”. Teraz grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Kradzież na stacji benzynowej
Sprzedawcy muszą być czujni, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś wykorzysta chwilę nieuwagi. Przekonał się o tym pracownik stacji benzynowej na ulicy Toszeckiej w Gliwicach. 29-latek skradł tam artykuły spożywcze i przemysłowe o wartości ponad 800 złotych. Został szybko zatrzymany przez policję, która wraz z pracownikiem przeczesywała okolicę. Złodziejowi grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Skok przez płot w Łabędach
W Łabędach nieznany sprawca przeskoczył przez siatkę ogrodzeniową posesji, po czym z niezamkniętego pomieszczenia gospodarczego skradł butlę z gazem propan-butan oraz kable elektryczne. Działał sam, więc nie zdołał zabrać drugiej butli, którą już przerzucił przez ogrodzenie. Nad sprawą pracują kryminalni z IV komisariatu. Wszystko wskazuje na to, że sprawca wkrótce trafi za kraty, ponieważ policjanci mają mocne poszlaki...
Złodzieje paliwa działali w Pilchowicach
Knurowscy policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie kradzieży około 550 litrów oleju napędowego ze zbiorników dwóch koparko-ładowarek oraz wywrotki, parkujących na jednej z pilchowickich posesji. Nieznani sprawcy w jednym przypadku zerwali kłódkę, a w pozostałych odkręcili korki zbiorników.
Recydywa w Pyskowicach
Mundurowi z Pyskowic zatrzymali 30-latka poszukiwanego do odbycia trzech kar pozbawienia wolności. Najdłuższy z wyroków to 1,5 roku. Okazuje się, że to nie koniec jego problemów – mężczyzna został zatrzymany podczas kierowania samochodem, mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Grozi mu za to kolejna „odsiadka” do 3 lat pozbawienia wolności.
Kierowanie wbrez zakazowi
Podobny los może spotkać 40-latka zatrzymanego przez drogówkę w Pisarzowicach, który prowadził volkswagena wbrew zakazowi sądowemu. Sprawę również prowadzą policjanci z Pyskowic.
Kradzież torebki w Pyskowicach
W Pyskowicach nieznany sprawca przywłaszczył pozostawioną w przymierzalni damską torebkę z 1000 złotych oraz dokumentami. To też sprawa pyskowickich mundurowych.
Poszukiwani w areszcie
Policjanci gliwickiego garnizonu zatrzymali w środę siedmiu poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości mężczyzn, ściganych listami gończymi oraz nakazami doprowadzenia do zakładów karnych i aresztów.
Groźby przez SMS
Policjanci z V komisariatu zatrzymali 35-latka, który od pewnego czasu groził swojej znajomej pozbawieniem życia, wysyłając jej groźby SMS-em. Mężczyzna wiedząc, że poszukuje go policja, starał się uniknąć zatrzymania. Udawało mu się przez 2 dni. Za grożenie... teraz jemu grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Internetowe oszustwa
Niestety, przestępcy w Internecie nie dają nikomu odetchnąć. 15-latka padła ofiarą oszustwa – kupiła fałszywe bilety na koncert muzyczny. Sprawę zgłosił policji ojciec nastolatki, który zainteresował się tematem felernego zakupu. Gliwiccy policjanci już nad nią pracują.
Oszustwo na Vinted
25-letnia gliwiczanka, sprzedająca bluzki na Vinted, została oszukana przez osobę podającą się za kobietę. Oszust (lub oszustka) namówił ją do zainstalowania na telefonie specjalnego oprogramowania, po czym z konta kobiety zniknęło 1300 złotych.
Ostrzeżenie dla rodziców
Na koniec ostrzeżenie dla rodziców nastolatków: przestępcy często wykorzystują naiwność młodych ludzi korzystających z aplikacji takich jak Snapchat. Gliwicka policja przyjęła zgłoszenie o szantażu nastolatki, która została skuszona obietnicą sporej sumy pieniędzy za przesłanie intymnego zdjęcia.
Policja apeluje o czujność i rozmowę z dziećmi na temat potencjalnych zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.

 

Powrót na górę strony