WIADOMOŚCI

Wypadek w Sośnicowicach: 55-letni rowerzysta w szpitalu po zderzeniu z samochodem

2 czerwca tuż przed 14:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym na ulicy Smolnickiej w Sośnicowicach. Na miejsce przybyli policjanci z gliwickiej drogówki, którzy przeprowadzili szczegółowe oględziny zdarzenia. Jak wynika z ich raportu, na lekkim łuku drogi, w terenie zabudowanym z ograniczeniem prędkości do 50 km/h, doszło do zderzenia samochodu osobowego z rowerzystą.


Z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn, 18-letni mieszkaniec powiatu gliwickiego, kierujący oplem, stracił panowanie nad pojazdem. W wyniku tego zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w jadącego rowerzystę, 55-letniego mieszkańca Rybnika. Mężczyzna z obrażeniami ciała został natychmiast przetransportowany do szpitala.
Policjanci zatrzymali młodocianemu kierowcy prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Sporządzono dokumentację procesową, a sprawa trafi do sądu, gdzie będzie miała swój finał.

Bezpieczeństwo na drodze to kluczowy aspekt, o którym każdy kierowca, niezależnie od wieku i doświadczenia, powinien pamiętać. Młodociani kierowcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem pojazdów, powinni szczególnie zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, które mogą uratować życie – zarówno im, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego, w tym rowerzystom.

1. Przestrzeganie ograniczeń prędkości
W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Przekraczanie tej prędkości zwiększa ryzyko wypadków i potęguje powagę obrażeń.
2. Zachowanie odpowiedniego odstępu
Podczas wyprzedzania rowerzysty należy zachować bezpieczny odstęp. Minimalna odległość to 1,5 metra. Pozwala to rowerzyście na bezpieczne poruszanie się i unikanie nagłych manewrów.
3. Unikanie rozproszeń
Skupienie na drodze to podstawa. Unikaj korzystania z telefonu, jedzenia lub innych czynności, które mogą odciągnąć uwagę od prowadzenia pojazdu.
4. Ostrożność na zakrętach i łukach
Zmniejsz prędkość na zakrętach i łukach. W takich miejscach widoczność jest ograniczona, a utrata panowania nad pojazdem jest bardziej prawdopodobna.
5. Świadomość obecności rowerzystów
Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na ich obecność, szczególnie w miejscach, gdzie mogą być mniej widoczni.

Bądź odpowiedzialny i szanuj innych uczestników ruchu – życie to nie komputerowa fikcja a ranni nie zawsze wracają sprawności!

Powrót na górę strony