WIADOMOŚCI

Ryzykowna przejażdżka na motocyklu skończyła się utratą prawa jazdy

Data publikacji 22.06.2024

Podczas wczorajszej akcji prędkość policjanci z gliwickiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę motocykla poruszającego się z nadmierną prędkością, który jechał z prędkością ponad 122 km/h w obszarze zabudowanym. 36-latek stracił prawo jazdy, musi zapłacić 5000 złotych mandatu karnego, a na jego konto wpłynęło sporo nowych punktów. Przypominamy, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn najtragiczniejszych zdarzeń drogowych. Apelujemy — noga z gazu!

Kierowcy coraz częściej w słoneczny dzień taki jak był wczoraj, nie dopuszczają myśli, że na jezdni może niespodziewanie pojawić się niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czy inny samochód wyjeżdżający z posesji. 36-latek kierujący motocyklem, jadąc przez miejscowość Wilcza w gminie Pilchowice, zdecydował się po raz kolejny przekroczyć dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, stwarzając niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi.

Ponownie przypominamy, że kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h musi liczyć się z utratą prawa jazdy. Co więcej, jeżeli osoba prowadząca pojazd po raz kolejny przekroczy prędkość o 30 km/h musi się liczyć z podwójną karą — kwota mandatu jest mnożona razy dwa. Jeżeli dokument prawa jazdy zostanie zatrzymany, jazda bez niego wiąże się z kolejnym mandatem i wydłużeniem utraty prawa jazdy na 3 miesiące, czyli łączny czas trwania zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi wynosi 6 miesięcy. W przypadku, gdy policjanci po raz trzeci ujawnią, że kierowca porusza się pojazdem w okresie 6-miesięcznego zakazu, będzie wiązać się to z cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami. Taka osoba musi wtedy ponownie rozpocząć kurs na prawo jazdy, aby na nowo uzyskać uprawnienia do kierowania.

Jeśli w Twojej okolicy kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, czym narażają innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, możesz zgłosić to zagrożenie za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu szybko, anonimowo oraz bez wychodzenia z domu, poinformujesz funkcjonariuszy oraz inne instytucje o zagrożeniach, jakie występują w okolicy Twojego miejsca zamieszkania. Wystarczy skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony