Radiowóz jako środek przymusu
Policja jest uprawniona do stosowania różnego rodzaju środków przymusu bezpośredniego, w tym - czego nie zdaje sobie sprawy wielu kierowców - użycia policyjnych radiowozów. Takie rozwiązanie pomaga w walce z piratami drogowymi.
Co to oznacza w praktyce? Funkcjonariusz w sytuacji, gdy ktoś nie zatrzyma się do kontroli drogowej lub stanowi zagrożenie dla innych kierowców, może użyć radiowozu do zepchnięcia auta pirata drogowego lub zmuszenia go do zatrzymania się właśnie – radiowozem.
Są to bardzo trudne decyzje, uzależnione od sytuacji, które często trzeba podejmować w ułamku sekundy. W takich przypadkach działania są dynamiczne i mogą wiązać się z niezamierzonymi skutkami zarówno dla policjantów, jak i dla pirata drogowego.
Pamiętajmy, że w przypadku gdy policjant wyda nam polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów pojazdu uprzywilejowanego - świetlnych oraz dźwiękowych (na ogół z urządzeń umieszczonych na dachu radiowozu), zatrzymaj się. Niezatrzymanie pojazdu może zmusić policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.