WIADOMOŚCI

Podsumowanie działań w okresie alarmu przeciwpowodziowego

Nasz rejon przetrwał trudny czas powodzi z minimalnymi stratami. W obliczu klęsk żywiołowych wszyscy ponosimy odpowiedzialność za przygotowania oraz ochronę mienia publicznego i prywatnego. Oczywiście kluczową rolę w takich sytuacjach odgrywa lokalny samorząd oraz straż pożarna, ale równocześnie w działania ratownicze i ochronne, zgodnie ze swoimi kompetencjami, zaangażowana jest także policja. Przedstawiamy krótkie podsumowanie naszych działań w rejonie.

W wyniku intensywnych opadów deszczu, które dotknęły Gliwice i powiat gliwicki, wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Funkcjonariusze naszego garnizonu natychmiast przystąpili do działań. Policja zabezpieczyła zagrożone obszary miasta, koncentrując się na zalanych odcinkach ulic: Akademickiej, Nadrzecznej, tunelu na ulicy Rybnickiej oraz drogi DW921 na granicy Zabrza z powiatem gliwickim. Warto dodać, że ta ostatnia droga pozostaje zamknięta – przejazd jest możliwy wyłącznie dla komunikacji miejskiej. Na miejscu pracują odpowiednie służby, a policjanci regularnie kontrolują przestrzeganie wprowadzonych zakazów.

W ramach akcji policjanci wyznaczali objazdy oraz udzielali pomocy w usuwaniu uszkodzonych pojazdów z zalanych dróg, co pozwoliło na utrzymanie płynności ruchu i minimalizację utrudnień.

Od 14 września 2024 roku w działaniach wzięło udział 162 funkcjonariuszy i 54 pojazdy służbowe. Ścisła współpraca z Urzędem Miejskim w Gliwicach, Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, Państwową Strażą Pożarną, Pogotowiem Wodociągowym oraz innymi służbami pozwoliła na sprawną wymianę informacji i skierowanie sił oraz środków do kluczowych lokalizacji.

Podczas alarmu odnotowano kilkadziesiąt zgłoszeń, w których obsłudze decydująca rolę odegrali strażacy. Policjanci w ramach interwencji własnych podjęli dodatkowo 7 zabezpieczeń, w tym 5 w Gliwicach, 2 w Knurowie. W każdym przypadku policjanci zabezpieczyli zagrożone miejsca i udzielili pomocy mieszkańcom.

Działania zakończono bez strat własnych.

Teraz każdy z nas może przyłączyć się indywidualnie do pomocy ofiarom powodzi poprzez przekazanie datków w oddolnych zbiórkach organizowanych w swoich miejscach pracy – taki przykład dają także nasi policjanci. Można również wspierać zbiórki organizowane przez zaufane i wyspecjalizowane podmioty, które zapewniają wsparcie dla poszkodowanych.

Jednocześnie przestrzegamy: UWAGA NA MOŻLIWE OSZUSTWA W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ POWODZIOWĄ!


 

Powrót na górę strony