Bezpieczeństwo NURD - 2019

Bezpieczna droga do szkoły – wiele zależy od kierowców i od nas czyli rodziców

Policjanci drogówki nie tylko obsługują zdarzenia drogowe, kontrolują transport drogowy, kierowców czy nakładają mandaty, funkcjonariusze realizują też zadania profilaktyczne. Dzisiaj w pobliżu niektórych szkół pojawili się nasi policjanci, którzy prowadząc działania „Bezpieczna droga do szkoły”, przyglądali się zachowaniom kierowców. Działo się tak w pobliżu przejść dla pieszych, które znajdowały się na drodze uczniów do szkoły. Korzystając z okazji, stróże prawa rozdawali najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego odblaski, był też czas na przypomnienie zasad przechodzenia przez jezdnię.

 

 

Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez policję, obowiązkiem rodziców i opiekunów jest zadbać o to, by przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. Rodzice nie mogą czuć się zwolnieni z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom. Na przykład podczas wspólnego spaceru powinni oni pokazać dzieciom niekoniecznie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę o szkoły. Tą drogą wspólnie z dziećmi powinni kilkakrotnie przejść utrwalając prawidłowe zachowania  w drodze do szkoły  i zwracając uwagę   na  zagrożenia związane z ruchem drogowym. Warto pamiętać, że przejście na drugą stronę jezdni to dla młodszych dzieci prawdziwe wyzwanie.

 

Przypominamy  podstawowe zasady, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

  • Dziecko do 7 roku życia może korzystać  z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
  • Każda osoba poruszająca się po drodze  po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
  • Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.

Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100m od wyznaczonego przejścia przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.  

 

Powrót na górę strony