2015 - Rok pieszego

Ile kosztuje brak odblasku? Życie

Wczoraj po zmierzchu policjanci przeprowadzili akcję na drogach powiatu gliwickiego, podczas której sprawdzali, czy przestrzegane są przepisy, jakie weszły w życie 31 sierpnia 2014 r. Każdy pieszy, który po zmroku porusza się na drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Jak to zazwyczaj bywa, są osoby, które albo nie dbają o własne bezpieczeństwo, albo nie wiedzą jeszcze o nowych przepisach...Akcję prowadzili policjanci z Gliwic wraz z kolegami WRD KWP w Katowicach. Z uwagi na profilaktyczny charakter działań stosowano jedynie pouczenia oraz wręczano specjalne odblaski. Z wczorajszych obserwacji wynika, że większość rowerzystów jeżdżących po zmroku na drogach wiejskich dba o prawidłowe oświetlenie. Gorzej z pieszymi. W ciągu nocy i nad ranem patrole napotkały pięć osób poruszających się bez elementów odbijających światło, więcej – wszystkie szły nieprawidłową stroną jezdni. Dopiero rozmowa z policjantem uświadomiła im, jakie obowiązują przepisy. Kolejne spotkanie z policją nie skończy się już pouczeniem, lecz mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.
W ciągu ostatniego roku (od października 2014 do października 2015) gliwiccy policjanci ujawnili 138 pieszych niestosujących się do nowych przepisów i niedbających o swoje bezpieczeństwo. W 60 przypadkach nałożono mandaty, w 75 – pouczenia, a trzy sprawy, wobec odmowy przyjęcia mandatu, skierowano do sądu. Nasi stróże prawa rozdali już niechronionym uczestnikom ruchu drogowego prawie 1300 odblasków.

W nowych przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma też zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieć pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.04 MB)

Powrót na górę strony