Kapelan Policji Diecezji Gliwickiej

100-lecie Polskiej Policji - uroczystości kościelne w Gliwicach Bojkowie

W dniach 28 i 27 lutego 2019 r. w kościele parafialnym w Gliwicach Bojkowie w ramach obchodów 100-lecia Polskiej Policji odbyły się uroczystości związane z Patronem Polskiej Policji – świętym Michałem Archaniołem. Organizatorem był ksiądz Joachim Gondro – kapelan Diecezji Gliwickiej. W uroczystościach uczestniczyli policjanci z różnych komend śląskiego garnizonu.

W dniach 27 i 28 lutego 2019 roku w kościele parafialnym w Gliwicach Bojkowie odbyły się uroczystości 100-lecia Polskiej Policji dla Garnizonu Śląskiego. Policjantom towarzyszył św. Michał Archanioł w znaku figury z Cudownej Groty Objawień na Gargano, który od sześciu lat nawiedza kolejne miejsca peregrynacji w Polsce.

Monte Sant’Angelo we Włoszech, to miejsce gdzie św. Michał Archanioł objawiał się pod koniec V wieku, a jednocześnie z najstarsze Sanktuarium św. Michała Archanioła w Europie Zachodniej. Do tego sanktuarium przybywali królowie i cesarze, świeci i grzesznicy i w tym

miejscu szukali pomocy i wsparcia Księcia Wojsk Anielskich; tego, Który walczył z szatanem (czyli ze złem) i go pokonał.

Św. Michała Archanioła jako swojego szczególnego Patrona obrały sobie Niemcy, Austria i Francja. Za swojego szczególnego opiekuna obrała Go sobie Ruś zasłaniająca Kościół przed niewiernymi ze wschodu. Cudownej Jego pomocy doznawali rycerze polscy w walkach z niewiernymi.

To sanktuarium nawiedził między innymi św. Franciszek z Asyżu;św. Ojciec Pio; św. Jan Paweł II.

Tego świętego jako swojego patrona obrali Policjanci naszej Ojczyzny, którzy na co dzień walczą ze złem, bronią pokrzywdzonych i stoją na straży poszanowania sprawiedliwości.

I to właśnie Śląscy Policjanci przybyli, by prosić swojego Patrona św. Michała Archanioła o Jego opiekę i wstawiennictwo u Boga dla swojej niebezpiecznej i odpowiedzialnej służby, by polecać mu siebie i swoje rodziny.

Pierwszy dzień uroczystości, to przybycie kopii figury do Bojkowa, uroczysta procesja i Msza św. dla policjantów Garnizonu Gliwickiego. Św. Michała witały poszczególne poczty sztandarowe: policji, górników, strażaków oraz „Marianek” – wspólnoty dzieci i młodzieży. Po Eucharystii wierni uczestniczyli w modlitwie o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, przyjmując Szkaplerz św. Michała Archanioła.Główna Msza św. w intencji Polskiej Policji Garnizonu Śląskiego pod przewodnictwem Kapelana Diecezji Gliwickiej ks. Joachima Gondro, została

odprawiona 28 lutego. Do kościoła w Bojkowie przybyli policjanci z różnych komend województwa. Nie zabrakło Kompani Honorowej i Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Jedni i drudzy podnieśli rangę uroczystości.

Zwieńczeniem dwudniowego świętowania 100-lecia Polskiej Policji było zawierzenie Garnizonu Śląskiego św. Michałowi Archaniołowi, który jest głównym patronem policjantów. Akt Zawierzenia w imieniu policjantów odczytał kapelan ks. Joachim Gondro.

  • Umundurowani policjanci ze sztandarem w kosciele
    Foto: asp. sztab. A. Ciozak
  • Foto: asp. sztab. A. Ciozak
  • Foto: asp. sztab. A. Ciozak
  • Foto: asp. sztab. A. Ciozak
  • Foto: asp. sztab. A. Ciozak
  • Foto: asp. sztab. A. Ciozak
Powrót na górę strony