Uważaj na okazje!
Kupując używany przedmiot, zachowaj się rozsądnie i przyzwoicie – poproś o dokument potwierdzający, że rzecz należy do sprzedającego. Okazyjna cena powinna wzbudzić Twoją czujność. Zastanawiasz się, dlaczego ludzie kradną? Bo… znajdują się nabywcy kradzionych rowerów, elektronarzędzi, części samochodowych, odzieży, perfum…
Wczoraj informowaliśmy o kradzieżach elektronarzędzi z placów budowy w Gliwicach przy ul. Tarnogórskiej i Mazowieckiej. Sprawcy zapewne już znaleźli lub wkrótce znajdą nabywców.
Przestrzegamy:
Poszukując przedmiotów po zbyt okazyjnych cenach, możesz narazić się na odpowiedzialność karną. Paserstwo jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności – to dokładnie tyle samo, ile grozi za kradzież.
Paserem jest nie tylko ten, kto przechowuje lub sprzedaje kradzione rzeczy, ale także ten, kto je kupuje. Atrakcyjnie niska cena może wydawać się kusząca, ale warto pamiętać, że za coś, co w sklepie kosztowałoby kilka razy więcej, (a ty kupując tanio) w rzeczywistości możesz zapłacić bardzo wysoką cenę – w postaci kary więzienia. Prawo rozróżnia paserstwo umyślne (gdy kupujący wie, że nabywa kradziony towar) oraz nieumyślne (gdy na podstawie okoliczności nabywca powinien przypuszczać, że towar pochodzi z przestępstwa).
Poniżej konkretne przepisy:
Art. 291
§ 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga w jej zbyciu, albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga w jej ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Art. 292
§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga w jej zbyciu, albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga w jej ukryciu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
§ 2. W przypadku rzeczy o znacznej wartości, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Wyjaśnienie przepisów o paserstwie:
W przypadku opisanym w art. 291 Kodeksu karnego sprawca zdaje sobie sprawę z tego, że nabywany towar pochodzi z nielegalnego źródła. Jest to przestępstwo paserstwa umyślnego. Natomiast w sytuacji opisanej w art. 292 Kodeksu karnego sprawca nie jest tego świadomy, jednak – patrząc obiektywnie – mógł się tego spodziewać. Jest to tzw. paserstwo nieumyślne.